aba-yayin-misir-neden-patlar-patlamis-misir-gununde-neler-yapilabilir

Mısır Neden Patlar? Patlamış Mısır Gününde Neler Yapılabilir?

Biri patlamış mısır mı dedi? Bayılırım! En sevdiği filmi izlerken mısır yemeyi kim istemez? Peki; “mısır neden patlar?” diye düşündünüz mü hiç? Hemen anlatalım…

Patlamış mısırın sert kabuklu küçük tanelerinin içinde nişasta ve su bulunur. Bildiğiniz gibi su 100 derecede kaynamaya ve buharlaşmaya başlar. Ama buharlaşmak için geniş bir alana ihtiyaç duyar. Mısır tanesinin içinde bulunan su, buharlaşacak alan bulamadığı için mısırın kabuğunun iç kısmına baskı uygular. Isı yükseldikçe basınç artar. Isı 170 dereceye ulaştığında kabuk aniden patlar. Mısırın içindeki nişasta su buharıyla birlikte dışarı çıkar ve tadına doyum olmayan bir patlamış mısıra dönüşür.

Mısır Ne Zaman Popüler Oldu?

Mısır neden patlar?” sorusunun cevabını verdik. Peki; patlamış mısır nasıl keşfedildi? Ne zaman bu kadar popüler oldu? Bu soruların cevabını bulmak için geçmişe doğru bir yolculuğa çıkmamız gerekiyor. Hadi, beni takip edin…

Patlamış mısırın tarihi yüzyıllar öncesine dayanıyor hatta dünyanın en eski yiyeceklerinden biri olduğu ve ilk kez Amerika kıtasında yetiştiği biliniyor. 1800’lerin sonlarına doğru bir şeker üreticisi patlamış mısırla dolu bir arabayla Chicago sokaklarında dolaşmaya başlayınca popüler bir atıştırmalık haline geliyor. İkinci Dünya Savaşı yıllarında şeker üretimi yetersiz kalınca, sinemaların vazgeçilmezi oluveriyor.

Kutlanmaya Değer Bir Gün: Dünya Patlamış Mısır Günü!

Bu muhteşem yiyecek için elbette özel bir gün olmalı! Benim gibi düşünenlerin sayısı oldukça fazla olacak ki; 19 Ocak Dünya Patlamış Mısır Günü ilan edilmiş. Peki; Dünya Patlamış Mısır Günü nasıl kutlanabilir? Patlamış mısıra farklı lezzetler katabilir, harika bir film izleyebilir ve biraz oyun oynayabiliriz.

Patlamış mısırın klasik lezzetinin harika olduğunda hepimiz hemfikiriz! Peki ya biraz da karamel ve çikolata eklersek? Mısır bir mutluluk kaynağına dönüşebilir. Tam bir peynir aşığıysanız, parmesan ya da cheddarla bir lezzet şöleni yaratabilirsiniz… Sağlık ve lezzet bir arada olsun derseniz; tarçınlı patlamış mısırı da önerebilirim.

Biraz eğlenceye ne dersiniz? 4 büyük bardağa ve elbette patlamış mısıra ihtiyacınız olacak. Bardakları bir masaya yerleştirin, birkaç metre geriye bir sandalye koyun. Mısırları bardakların içine atmaya çalışın. Bardakların içindeki mısırların sayısına göre puanlama yapın ve kazananı ödüllendirin. Ödül ne mi? Tabi ki; daha çok patlamış mısır!

Ve son olarak; günü harika bir filmle kapatın! Aile üyelerinizi ve arkadaşlarınızı toplayın. Patlamış mısır dolu kaselerinizi alın ve keyifle seyredin. Kutlama günlerini seviyorsanız, “Oley! Kutlama Günlüğüm” kitabını Google Play Store üzerinden satın alın ve siz de sevdiklerinizle birbirinden keyifli kutlama etkinlikleri düzenleyin. Diğer kitaplarımıza ulaşmak için aba Yayın web sitesini ziyaret edin.