aba-yayın-12-sinif-ogrencileri-icin-standartlastirilmis-sinavlar

12.Sınıf Öğrencileri İçin Standartlaştırılmış Sınavlar

En iyi okullarda eğitim almak için lise döneminde standartlaştırılmış sınavlar önemli sayılmaktadır. Öğrenciler için 12. sınıf, sınavlarla yüzleşme dönemi olarak da değerlendirilmektedir. SAT ve ACT sınavlarına girecek olan öğrenciler için bu yıl muhtemelen kolay bir yıl olmayacaktır. Ayrıca bu yıl, lise müfredatıyla birlikte öğrencilerin sosyal aktiviteleri de ihmal etmemeleri gereken bir sene olduğu zor bir yıldır. Bu dönemde öğrenciler, planlı ve programlı bir çalışma düzeni oluştururlarsa tüm zorlukların üstesinden gelebilirler.

Öğrenciler son senede yapmaları gereken bir takım çabalar da bulunmaktadır. Öncelikle, hangi okul hedefleniyorsa o okulun gereksinimleri gözden geçirilmelidir. Güncel bir web sitesinden okul gereksinimleri öğrenilmelidir. Okul gereksinimleri öğrenildiğinde, hangi sınavlara ağırlık verileceği de anlaşılabilir.

Standartlaştırılmış Sınavlar İçin Program Hazırlamak

Eylül ayında ACT girmek için Amerika’daki 19 eyaletten birinde yaşıyor olmanız gerekmektedir. Eğer böyle bir durumunuz yoksa Ekim ayına dikkat etmelisiniz. Çünkü Ekim ayı sizin için, son sınıfınızda gireceğiniz ilk sınavın ayıdır. Bu nedenle Ekim ayına odaklanmalısınız. Bu ayda gireceğiniz ACT sınavından aldığınız puan başvurularda dikkate alınmaktadır.

Standartlaştırılmış sınavlar önemli olmakla birlikte bazı küçük okullar başvuru sürecinde bu sınavları sormayabilmektedir. Yani SAT ya da ACT sınav sonucu olmadan da küçük ve iyi bir üniversiteye yerleşebilirsiniz. Bunun için yine okulların gereksinim tablolarına göz atmanız, mümkünse okuldaki yetkili biriyle görüşmeniz gerekmektedir. Hedeflere uygun olduğu takdirde, küçük olmasına rağmen kaliteli eğitim veren çok sayıda üniversite bulunmaktadır. Bu okullar, SAT ya da ACT sınav sonucunu talep etmediği için lise öğrencilerinin stresli bir lise dönemi yaşamadan üniversite kabulü almalarına imkan tanımaktadır.

Burslar İçin Neler Yapılmalı?

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için bir başka önemli husus da yurt dışı burslarıdır. Yurt dışında eğitim maliyetli olduğu için kapsamlı bir burs alarak eğitim hayatınızı daha rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Burslar söz konusu olduğunda ACT ve SAT sınavlarının da nakde dönüşebileceğini unutmamalısınız. Yani ACT ve SAT sınav sonuçlarına göre de başarı bursu alma imkanınız bulunmaktadır.

Standartlaştırılmış sınavlar hakkında daha fazla bilgi almak için FISKE: Üniversiteye Gerisayım Kılavuzu’na Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Sınavlar hakkında destek almak için de aba Academy ile iletişime geçebilirsiniz.