aba-yayin-bir-kedin-var-mi-cunku-bugun-kedine-sarilma-gunu

Bir Kedin Var Mı? Çünkü Bugün Kedine Sarılma Günü!

4 Haziran’ın “Kedine Sarılma Günü” olarak kutlandığını biliyor muydun? Bu harika günü kutlamayı kim istemez? Araştırmalara göre, kedi beslemek insanlar üzerinde pek çok olumlu etki yaratıyor. Yani; üzgün olduğun zamanlarda kedin, terapistin olabilir. Kedi mırıltısının, beyinde oksijen ve glikoz tüketimini arttırdığı ve bu durumun mutluluk hissi yarattığı saptanmıştır. Üzgün ya da kaygılı insanların kedilerle duygusal bağ kurduklarında daha hızlı iyileştikleri gözlenmiştir. Kedi beslemek, ruhsal ve fiziksel bazı hastalıkların ortaya çıkma riskini de azaltıyor.

Tarih Sahnesinde Kediler

Eski Mısır’da insanlar kedileri ilahi varlıklar olarak görürdü. Hatta “Bastet” adında bir kedi tanrıçası bile vardı. Hindistan’da da kedilere büyük saygı duyuluyordu. Hint Edebiyatı’nda ve Hint destanlarında kedilere duyulan saygıdan sıkça söz edilirdi. Bir İran masalına göre ise kediler sihirle yaratıldı. Bir büyücü bir avuç duman, alev ve gökyüzünden çekip aldığı iki parlak yıldızla bir yavru kedi yarattı ve kahraman Rustum’a hayatını kurtardığı için böyle teşekkür etti. Yunanistan ve Roma’da ise kediler bağımsızlık sembolüydü.

Bugün Kedine Sarılma Günü! Kedilerle İlgili İlginç Bilgiler

  • Kedilerin burun izleri tıpkı insanların parmak izleri gibi eşsizdir.
  • Sütün kedilere yararlı olduğuna dair yaygın bir inanış vardır. Ancak tam aksine sindirim sistemlerine zarar verebilir.
  • Dusty adlı kedi tam 420 yavru dünyaya getirmiş ve en çok doğum yapan kedi unvanını almıştır.
  • Pek çok ülkede siyah kedilerin uğursuzluk getirdiğine inanılır. İngiltere ve Avustralya’da ise aksine uğur getirdiğine inanılıyor.
  • Kediler sahiplerine kızgın olduklarını, kakalarının üzerini örtmeyerek göstermeyi tercih edebilirler.
  • Kedilerin gözlerinde ışığı yansıtan bir tabaka bulunur. Gözlerinin parlamasının sebebi budur.

Kedine Sarılma Gününü Kutlamak İçin Neler Yapabilirsin?

Bir kedin yoksa barınakları ziyaret edebilir, sevgi dolu bir gün geçirebilirsin. Bir arkadaşının ya da aile üyelerinden birinin kedisi varsa onu ödünç alabilir ve doyasıya sarılabilirsin. Bir kedin varsa o zaman şanslısın hemen koşup ona sarıl! Sarılmana izin vermezse sakın üzülme. Sarılmaktan hoşlanmıyor olabilir ama seni sevdiğine eminim!

Kedine Sarılma Günü etkinliği olarak arkadaşlarınla birlikte küçük bir yarışma düzenleyebilirsiniz. Yarışmanın kuralları oldukça basit; takımlara ayrılarak, internette komik ve sevimli kedi videoları bulmalısınız. Bunun için 3 dakika süreniz olacak. Kimin kazandığına aldırmayın bulabildiğiniz tüm kedi videoları ile gününüzü güzelleştirin. Bir başka etkinlik önerim daha var. Origamiyle aran iyiyse, kendine küçük tatlı kediler yapmayı tercih edebilirsin.

Kedine Sarılma Günü sevgini paylaşmak için harika bir fırsat! Bu muhteşem günü kutlamaktan keyif aldıysan; “Oley! Kutlama Günlüğüm” adlı kitap tam sana göre! Satın almak istersen buraya tıklayabilirsin. Daha fazla kitaba ulaşmak için aba Yayın web sitesini ziyaret edebilirsin.