aba-yayin-gokkusagi-nasil-olusur-yagmur-damlasinin-gokkusagi-hikayesi

Gökkuşağı Nasıl Oluşur? Yağmur Damlasının Gökkuşağı Hikayesi

Gökkuşağı nasıl oluşur? Güneşin ve yağmurun gökkuşağının oluşmasında nasıl bir etkisi var? Gökkuşağı Bulma Günü mü? O da ne? Evde gökkuşağı yapmak mümkün mü? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız sizi şöyle alalım…

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Güneş ışığının, tüm gökkuşağı renklerinin bir karışımı olduğunu biliyor muydunuz? Peki; gökkuşağı nasıl oluşur? Işık suda ya da bir yağmur damlasında kırıldığında dağılır ve böylece gökkuşağı renkleri ortaya çıkar. Işık ışınları, yağmur damlarının içine girdiğinde ve çıktığında birer kez kırılır. Damlanın içindeyken ise birden fazla kez yansıyabilirler. Gökkuşağı, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renklerden oluşur. Gökkuşakları aslında tam bir çember şeklinde oluşurlar ancak; güneşin açısı nedeniyle yer yüzeyinden yarım bir çember biçiminde görülürler. Gökkuşağının oluşabilmesi için gökyüzünde güneşin görülmesi şarttır. Gökkuşakları daima güneşin tam karşısında bulunan bölgede ortaya çıkar. Yani gökkuşağını görmek için güneşi arkamıza almamız gerekir.

Gökkuşağının Farklı Kültürlerdeki Yeri

Gökkuşağı nasıl oluşur?” sorusunu yanıtladık. Şimdi gelin; gökkuşağı farklı kültürlerde hangi anlamlara geliyor ona bakalım. Gökkuşağına pek çok farklı kültürde farklı anlamlar yüklenmiştir. Yunan mitolojisine göre; Tanrıça Hera, yeryüzüne haber göndermek istediğinde tanrıça Iris’i renkli elbisesiyle yeryüzüne gönderirdi. Güney Amerika yerlilerine göre ise denizin üzerinde beliren gökkuşağı bir şans sembolüydü. Türk kültürlerine göre; Umay Ana’nın yeryüzüne inmek için kullandığı bir yol ya da büyülü bir köprü olduğuna inanılırdı.

Gökkuşağı Nasıl Oluşur? Gökkuşağı Bulma Günü

Peki ya; yılın bir gününün bu renk şölenine özel olduğunu biliyor muydunuz? Her yıl 3 Nisan’da Gökkuşağı Bulma Günü kutlanıyor. Durun bir dakika! 3 Nisan’da bir gökkuşağı bulamazsak ne olacak? O zaman biz de gökkuşağımızı kendimiz yaparız.

Kendi gökkuşağımızı yapmak için ihtiyacımız olan malzemeler;

  • Bir bardak su
  • Bardağın içine sığacak küçük bir ayna
  • Güneş ışığı
  • Karanlık bir oda

Hadi hemen başlayalım! Öncelikle; aynayı, su dolu bardağın içine yerleştirmemiz gerekiyor. Bardağı güneş ışığının aynaya geleceği bir yere koymalıyız. Duvardan bir yansıma bulmaya ihtiyacımız olacak. Ve bir gökkuşağı görünceye kadar aynanın açısını ayarlamalıyız. İşte hepsi bu kadar… Artık ev yapımı bir gökkuşağına sahibiz.

Kutlamak İçin Neler Yapılabilir?

Bu rengarenk ve eğlenceli gün için başka harika etkinlikler de var. Mesela gökkuşağı renkleri ile güzel bir kombin yapabilirsiniz. Ya da belki çılgınca bir fikir olarak gökkuşağını yemek isteyebilirsiniz? Bu size biraz tuhaf gelmiş olabilir ama düşündüğünüz gibi değil? Sadece renkli sebzeleri kullanmaktan söz ediyordum… Renkli sebze ve meyvelerle harika bir tabak hazırlayabilir ve gününüzü güzelleştirebilirsiniz.

Gökkuşağı nasıl oluşur, öğrendiniz. Artık kendi gökkuşağınızı nasıl yapabileceğinizi biliyorsunuz. Kutlama fikirleriniz de hazır. Öyleyse; 3 Nisan’da Gökkuşağı Bulma Günü’nü kutlamayı sakın unutmayın! Kutlama günlerini iple çekiyorsanız “Oley! Kutlama Günlüğüm” adlı kitabı Google Play Store üzerinden satın alabilirsiniz. Daha fazla kitap için aba Yayın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.