aba-yayın-sat-ve-act-farki-nedir

SAT ve ACT Farkı Nedir?

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için SAT ve ACT sınavları son derece önemli. Her iki sınav da yurt dışında kabul gördüğü için farkları da merak edilen bir konu. Kıyı bölgelerinde yaşayan öğrencilerin SAT sınavına aşina oldukları biliniyor. ACT sınavı ise hemen herkesin bildiği ve muhatap olduğu bir sınav. Her iki sınava da her yıl bir milyondan daha fazla öğrenci girmekte.

Her ülke, kendi sınav gereksinimlerini talep ettiği için Amerika’da ACT sınavının önemli olduğunu söylemeliyiz. Yani Amerika’da kabul almak isteyenler için ACT sınav sonucu daha da önemli. Her iki sınav puanının da birbirine dönüştürülmesi mümkün. Bunun için resmi bir grafik de bulunuyor. Ancak durum böyle olmasına rağmen öğrencilere göre ACT sınavı, SAT’a göre daha kolay bir program. İki sınav da eşdeğerlik verdiği için ACT sınavını tercih etmek, daha stratejik bir yaklaşım olabilir.

Sat ve Act Sınavlarına Yönelik Olarak Öğrenciler Ne Yapmalı?

Öğrencilerin her iki sınavı da deneyimlemeleri yararlı olabilir. Bu sayede hangi sınavın daha kolay olduğunu anlamak mümkün hale gelir. Bunun için 11.sınıftaki öğrencilerin her iki sınava da girmelerini öneriyoruz. Her iki sınavın kendine ait özel yapısı da mevcut. Örneğin SAT sınavı, bilgiden ziyade farklı kabiliyetleri de ölçtüğü için sınavın yapısı öğrencileri zorlayabiliyor.

SAT sınavında yer alan bir soruda, öğrencilere doğru görünen çok sayıda cevap bulunuyor. Bu cevaplar öğrencilerin hata yapmalarına neden oluyor. ACT’de durum biraz daha farklı. Öğrenciler, daha kolay sorulara daha az yanıltıcı özelliğe sahip şıklar arasından ulaşabiliyor. SAT ve ACT arasında bu şekilde bir fark olmakla birlikte; ACT sınavının da daha akademik sorulara sahip olduğunu söyleyebiliriz.

SAT Sınavları Ne Kadar Önemli?

Yurt dışında eğitim hedefleyen öğrenciler için SAT sınav sonuçları ile en iyi okullara girilebiliyor. Ancak son dönemde SAT sınavında yaşanan değişiklikler sınavın biraz önemini azaltmış durumda. SAT sınavının “tek sınav” şeklinde uygulanmaya başlanmasıyla birlikte artık Advanced Placement sınavlarına olan ilgi daha yoğun.

SAT ve ACT farkları arasında daha fazla bilgiye ulaşmak için FISKE: Üniversiteye Gerisayım Kılavuzu’na Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Sınavlar hakkında destek almak için de aba Academy ile iletişime geçebilirsiniz.