aba-yayın-paydaslar-bu-gezegende-hepimiz-birbirimize-bagliyiz

Paydaşlar: Bu Gezegende Hepimiz Birbirimize Bağlıyız

Paydaşlar bir şirketle ilişkili olan tüm şirket çevresini anlatan bir kavramdır. Müşteriler, ortaklar, çalışanlar ve diğer tüm insanlar bu kavramı oluşturmaktadır. Dünya artık birbiriyle entegre halde işlerin yürütüldüğü bir ortam olmuştur. Yani bir konudan bağımsız olarak hareket etmek günümüzde şirketler için pek de mümkün değildir. Dünyada yaşanan bir olayın şirketle ne ilişkisi var diye düşünebilirsiniz.

Şirket eğer dünya çapında hizmet sunan bir şirketse, dünyadaki gelişmelerden direkt etkileneceği malumdur. Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren bir şirketin, Amerika’daki gelişmelerden etkilenmediğini düşünmek biraz hayalcilik olacaktır. Büyük şirketler, toplumsal sorunlara duyarlı olmak zorundadır. Salesforce şirketi için de durum aynıdır.

Paydaşlar İle Şirket İlişkisi

Paydaşlar birbirini yakından etkileyen bir kavramdır. Şirketler sosyal sorumluluk gereği topluma faydalı olan girişimlere katılabilmektedir. Şirket sosyal girişimlere katılımları sırasında duyarlı bir kuruluş olduğunu göstermektedir. Haliyle toplumsal bir konuda şirketlerin duruluşları dışında hareket etmeleri tepki çekmelerine neden olabilir. Amerika ile Meksika sınırı arasında yaşanan bir gerginlik nedeniyle Salesforce şirketinin de sıkıntı yaşadığı bir dönem olmuştur.

Salesforce şirketi Amerika ile Meksika sınırında yaşanan bir sorundan dolayı konuyla ilgili olan bir şirket olarak algılanmıştır. Aslında şirket yalnızca sınırda görevli olan kuruluşun insan kaynakları ile ilgili bir yazılım işini üstlenmiştir. Ancak toplum algısı, bu kadar duyarlı olan Salesforce şirketinin neden haksızlık yapan hükümet kanadında yer aldığı yönünde olmuştur.

Dünya Birbiri İle İç İçe Geçmiş Durumda

Günümüzde yaşam içerisinde yer alan tüm elemanlar aslında birbirine entegre durumdadır. Bu nedenle bir olayın başka bir olayla ilişkisi yoktur ya da bir olay başka bir olayı etkilemeyecektir şeklindeki düşünceler doğru değildir. Şirketlerin sahip oldukları sorumlulukları sanıldığının aksine oldukça fazladır. En basitinden şirkette çalışan bir kişinin gelecekteki hayatından dahi şirket sorumludur. Ya da bir insan hayatına dokunmayı başaran bir şirket o insanın refahından sorumlu olmaktadır. Şirketlerin bu şekilde bir etkisi olduğundan dolayı, şirketler küçük bir hamle ile birlikte insanların yaşamlarına kalıcı etkiler bırakabilmektedir.

Paydaşlar şirketin pek çok kesiminden oluşan çevresidir. Şirketlerin toplumsal konulara duyarsız kalmaları mümkün değildir. Marc Benioff ve Monica Langley tarafından kaleme alınan Öncüler: Değişimin En Büyük Platformu Olarak İş Dünyası kitabına Google Books’tan ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer kitaplara ulaşmak için aba Yayın resmi internet sitesini takip edebilirsiniz.