aba-yayın-melek-yatirim-nedir-adim-adim-biyogirisimcilik

Melek Yatırım Nedir? Adım Adım Biyogirişimcilik

Melek yatırım, bir iş ya da bir startup için maddi destek sunulması, sermaye desteği sağlanması ve söz konusu startup’ın zamanla büyümesine ön ayak olunması anlamına geliyor. Bu desteği sağlayan kişi ise melek yatırımcı olarak anılıyor.

Melek yatırımcılar bireysel olarak hareket edebildikleri gibi, gruplar halinde de hareket edebiliyorlar. Melek yatırımcılıkta grup halinde hareket etmek önerilen bir durum… Çünkü; böylelikle maddi güç elde etmenin yanı sıra network, bilgi ve tecrübe anlamında daha etkin olmak mümkün oluyor. Melek yatırımcılar kendi paraları ile yatırım yaptıkları için karar alma süreçleri girişim sermayedarlarına göre daha hızlı şekilleniyor. Aynı zamanda risk alma konusunda daha gözü kara davranabiliyorlar.

Melek Ağları

Melek yatırım söz konusu olduğunda farklı alanlarda, farklı bölgelerden gelen startup’ların doğru şekilde değerledirilmesi, özellikle teknoloji ve inovasyon anlamında değerlendirilmesinin yapılarak doğru yatırımlar yapılması önem taşıyor. Bu noktada ise birlikte hareket etmek yatırımcılara avantaj sağlıyor. Bugün pek çok startup, maddi kaynak konusunda güçlük çekiyor. Teknoloji ve inovasyon ekosistemlerinin en önemli besleyici ana merkezleri “melek ağları” tarafından oluşturulan merkezler olarak karşımıza çıkıyor. Bu merkezler bir nevi liderlik ve önderlik görevini üstleniyor.

Melek yatırımcı yalnızca ismiyle bile startup’larla ilgili düşüncenin pozitif yönde değişmesini sağlayabiliyor. Melek yatırım, sadece maddi kaynak anlamında değil, pazarlama alanında ya da finansal alandaki etkinlik ve yetkinliği ile startuplar için cansuyu oluyor.

Melek Yatırımcılar İçin Risk Yönetimi Önem Taşıyor

Melek yatırımcıların yapmış olduğu yatırım aslında oldukça riskli. Çünkü; bazen yapılan yatırımların hiçbir geri dönüşü olmayabiliyor. Fakat; süreç içinde elde edilen tecrübe daha sonra pek çok startup’a destek olabilecek nitelikte olabiliyor. Bu yüzden; melek yatırım arka planında para kazanmak ve değer üretmenin ötesinde sosyal inovasyon sorumluluğu barındırıyor. Bu yüzden melek yatırımcılar için dikkat edilmesi gereken noktalardan biri risk yönetimiDesteklenecek startup’ın geri dönüşünün ne zaman olabileceğini kestirmek ve kendi portföyünü buna göre oluşturmak önem taşıyor.

Melek Yatırımcılar Değer Üretmeyi Hedefliyor

Melek yatırımcılar; fark yaratabilecekleri, değer üretebilecekleri bir misyon ile yola çıkıyorlar. Dünya için, yaşadıkları bölge ya da ülkeleri için değer üretmeyi hedefliyorlar. Melek yatırımcılar aslında tam da bu noktadan yola çıkıyorlar. Riski seviyor, bireysel değil toplumsal avantaj sağlamayı amaçlıyorlar.

Melek yatırım, melek yatırımcılık, risk yönetimi, risk sermayesi gibi konularda daha fazla bilgi edinmek için aba Yayın web sitesini ziyaret edebilir, YouTube kanalına abone olabilirsiniz. Daha fazlası için; Aba Yayınevi tarafından hazırlanan “Adım Adım Biyogirişimcilik: Biyoteknoloji Girişimci ve Yatırımcılarına Yol Haritası” adlı kitaba buradan ulaşabilirsiniz.