aba-yayın-keto-diyet-sirasinda-yapilan-hatalar-neler

Keto Diyet Sırasında Yapılan Hatalar Neler?

Ketojenik diyet, sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenler tarafından son dönemde uygulanan bir beslenme yöntemi. İnsan sağlığı üzerinde kanıtlanan faydaları nedeniyle pek çok rahatsızlığın iyileşmesinde de tercih ediliyor. Bununla birlikte keto diyet uygulamaları sırasında bazı hataların yapılması, diyetin sunduğu faydaları azaltabilmekte. Öncelikle, diyetten istenen sonuçları elde etmek için vücudun girmesi gereken bir Ketosis durumu bulunuyor.

Keto Diyet Sırasında Vücuda Hangi Duruma Girmeli?

Ketojenik diyet uygulayan kişilerin vücudu Ketosis evresine geçtiğinde, diyetten elde edilen faydalar en üst seviyeye ulaşıyor. Diyette belirtilen tüm beslenme kurallarına riayet edildiğinde, zamanla vücudun Ketosis durumuna geçtiği anlaşılabilir. Bu sayede, diyetten istenilen sonuçları elde etmek de mümkün olabilir.

Keto diyet sırasında yapılan hatalardan biri de protein alımını çok artırmak… Diyet boyunca karbonhidrat alımı azaltıldığı için genellikle bu eksiklik protein alımı ile karşılanmaya çalışıyor. Ancak diyette mevcut bir oran olduğundan, oran dışında protein tüketiminden kaçınmak gerekiyor. Ketojenik diyette belirlenen protein oranından daha fazlasının alınması, vücudun istenen Ketosis durumuna ulaşmasını da engellemekte.

Yağ Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ketojenik diyette yağ tüketiminin ağırlıkta olduğu malum. Ancak tüketilmesi gereken yağ oranının sağlıklı yağlardan karşılanması gerekiyor. Bu anlamda, doymuş yağ miktarını çok abartmamak yararlı olabilir. Hayvansal gıdaların tüketilmesi, vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok besini almasını da sağlamakta. İşlenmiş etlerde, hem sağlıksız hem de diyete zarar verebilecek maddeler yer alıyor. Bu nedenle, sağlıklı et tüketimi ile yağ alımını artırmak gerekiyor.

Bunun dışında, süt tüketimi, hem protein hem de yağ alımını artırmakta. Bu nedenle, diyette süt içilecekse mevcut oranların aşılmadığından emin olmak gerekiyor. Tam yağlı süt tercihi yapılarak, günlük ihtiyaç duyulan yağ miktarı sağlıklı bir şekilde alınabilir.

Diyet sırasında yapılan bir başka hata da ilk haftalarda hissedilen yorgunluk nedeniyle egzersizlere ara verilmesi… Aslında ilk günlerde aşırı hissedilen yorgunluk, zamanla yerini daha fazla enerjiye bırakıyor. Bunun için vücudu biraz zorlamak tavsiye edilebilir.

Keto diyet hakkında detaylı bilgi almak için 30 Günlük Ketojenik Arınma: Beslenme Planı & İşlenmemiş Gıdalar ile Yapılan 60 Yemek Tarifiyle Metabolizmanızı Düzenleyin kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun dışında, ilgi çekici diğer kitaplar için de aba Yayın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.