aba-yayın-keto-beslenme-sirasinda-egzersiz-duzeni-nasil-olmali

Keto Beslenme Sırasında Egzersiz Düzeni Nasıl Olmalı?

Ketojenik beslenme sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenlerin tercih ettikleri bir beslenme yöntemi… İlk olarak, belirli rahatsızlıkların iyileştirilmesi için başvurulan beslenme şekli, sonrasında kilo kontrolüne ihtiyaç duyanlar için de benimsenmiş… Diyet boyunca doğru besinlerin, belirlenen oran doğrultusunda tüketilmesi gerekiyor. Keto beslenme şekli, vücudun Ketosis durumuna geçmesi sonucunda kandaki keton sayısının yüksek hale geldiği bir metabolizma durumu… Bu duruma ulaşmış bir metabolizma için karbonhidrat yakarak enerji elde etme durumu minimuma inmekte.

Keto Beslenme Hangi Faydaları Sağlıyor?

Kalori alımının azaltılması sonucunda kilo kaybı elde etmek mümkün olmakta. Aynı zamanda sağlıklı bir vücut yapısına da kavuşulabiliyor. Aslında diyet sırasında metabolizmanın ulaştığı ketosis durumu; açlık, oruç ya da hamilelik gibi durumlarda da ortaya çıkmakta. Bu dönemde ketojenik beslenme uygulayanların merak ettiği bir konu da egzersiz konusu oluyor.

Keto beslenme uygulayanlar ilk haftalarda belirgin bir enerji kaybı hissedebilir. Bu durum, egzersizlerin ihmal edilebilmesine çoğunlukla neden olmakta. Her ne kadar diyet nedeniyle enerji kaybı ilk haftalarda görülse de bu durum, diyetin ilerleyen günlerinde normale dönmekte. Bu nedenle, egzersizler kesinlikle ihmal edilmemeli. Vücudu biraz zorlamak, rutin egzersizlerin gün geçtikçe daha rahat yapılmasını sağlayabilir.

Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Diyet döneminde aerobik egzersizler faydalı sonuçlar için ideal olmakta. Uzun süreli egzersizler çok aşırı yoğunlukta olmamalı… Orta ve düşük yoğunluklu egzersiz yapmak diyetin sonuçlarını artırmada yardımcı oluyor. Yapılan egzersizler, yağ kullanımını en üst düzeye çıkararak vücudun sağlık kazanmasında etkili.

Egzersiz sırasında vücudun eski performansına kavuşması zaman alabilmekte. Diyet boyunca faydalı besinler tüketmek bu anlamda egzersiz performansına da olumlu katkılar sağlayabiliyor. Egzersiz ve diyet birlikte uygulandığında kısa sürede hedeflenen kiloya ulaşmak mümkün.

Ketojenik beslenmede vücuda alınan yağların oranı yüksek. Protein ve karbonhidrat alımı ise çok düşük seviyelerde seyrediyor. Protein alımı sırasında besinde yer alan yağ oranına dikkat etmek, diyet için gerekli olan yağ oranının aşılmasını da önleyebilir.

Keto beslenme hakkında detaylı bilgi almak için 30 Günlük Ketojenik Arınma: Beslenme Planı & İşlenmemiş Gıdalar ile Yapılan 60 Yemek Tarifiyle Metabolizmanızı Düzenleyin kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Bunun dışında, ilgi çekici diğer kitaplar için de aba Yayın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.