aba-yayın-ders-calisma-motivasyonu-nasil-kazanilir

Ders Çalışma Motivasyonu Nasıl Kazanılır?

Ders çalışmak, emek ve zaman harcanması gereken işler arasında yer alır. Bu nedenle, pek çok kişi tarafından ders çalışma eylemi çok da sevimli bulunmaz. Ders çalışma motivasyonu ise ders çalışma isteği ve bu isteği eyleme dönüştüren enerjiyi anlatmaktadır. Ders çalışmak için motivasyon eksikliği yaşayanlar çok uzun süre boyunca masanın başında duramayabilir.

Motivasyonu etkileyen çok sayıda unsur bulunmaktadır. İç ve dış motivasyon artırıcılar, bir eylemi yapmak için kişiyi tetikleyebilir. Doğru motivasyon sağlayıcıları tespit ederek, ders çalışma sürelerini verimli kılmak mümkündür.

Genel olarak konu incelendiğinde, bazı öğrencilerin ders çalışma konusunda istekli iken diğer bir grubun da isteksiz olduğu görülmektedir. İstekli olan öğrencilerin, ders çalışmalarını sağlamak için ekstra bir çaba sarf etmek gerekmez. Önemli olan, diğer gruptaki çocukların ders çalışma isteğine ulaşmalarını sağlamaktır.

Ders Çalışma Motivasyonu Sürecinde Neler Yapılmamalı?

Bazı eylemler, aslında anne ve baba tarafından yapılan hatalar olarak dikkat çekmektedir. Ders çalışma motivasyonu sağlamak adına yapılan bu hatalar, motivasyon kazandırmak şöyle dursun, mevcut olanı da ortadan kaldırmaktadır. Yapılan yanlışların en başında, çocuklar arasında kıyaslama yapmak gelmektedir. Kıyaslama eylemi, çocukların motivasyon kazanmalarına kesinlikle yardımcı olmamaktadır.

Bununla birlikte; Ders çalışma için motivasyon sözleri olarak her durumda öğüt vermek de faydalı olmayabilir. Çocukların, kendilerine verilen öğütleri doğru bir şekilde algılayabilmeleri için beynin ilgili kısımlarının gelişmiş olması gerekmektedir. Bu gelişim çocuklarda mevcut olmadığında ise çocuğa verilen öğütlerin çok da etkili olmayacağı söylenebilir.

Ders çalışma motivasyon uygulamaları olarak kesinlikle tehdit ve korkutma yöntemlerine başvurulmamalıdır. Çünkü bu tarz olumsuz eylemler, çocukların ders çalışma motivasyonlarını daha da aşağıya çekecektir. Ayrıca tehdit sözlerinin kullanılması, çocuklarda aynı zamanda kaygı oluşumuna da neden olmaktadır.

Çalışmak İçin Motive Olmanın Yolları Nelerdir?

Bireylerde ve daha da önemlisi çocuklarda motivasyonu sağlayan basit eylemler de yok değildir. Basit bir ders çalışma motivasyonu sağlayıcısı olarak ‘çocuklarla birlikte ders planları yapmak’ gösterilebilir. Yani ders çalışma süreleri ve genel olarak zamanı ile ilgili çocuklarla fikir alışverişi yapmak önemlidir. Bu tür eylemler, çocukların özgüvenini artıracaktır. Kendilerini değerli hisseden çocuklar, aynı anda zaman yönetimi kavramını da öğrenmeye başlayacaktır.

Yapılan planların ve verilen kararların anne ve baba tarafından takip edilmesi önemlidir. Bu durum, çocukların, planlara uyma konusunda daha istekli olmalarına yol açmaktadır. Zaten takip edilmeyen bir plana uymanın ne anlamı olabilir ki? Yapılmasına karar verilen planların uygulanmaması, bu planların çocuk tarafından aksatılmasına neden olacaktır. Sizin önemsemediğiniz bir planı, çocuklarınızın önemsemelerini beklemeniz çok da doğru bir yaklaşım değildir.

Motivasyon sağlamak adına, çocukların teknoloji ile geçirdikleri zamana da bir sınır koyulabilir. Her çocuk için bilgisayar oynamak ya da televizyon seyretmek, ders çalışmaya nazaran daha keyif vericidir. Bu nedenle her çocuk, her boş zamanlarında eğlenceli alanlara yönelmek isteyecektir. Her istediği zaman teknolojiye ulaşabilen ve teknolojiyi zaman sınırı olmadan kullanabilen çocuklar için ders motivasyonu oluşturmak pek de mümkün değildir.

Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır?

Ders çalışma motivasyonu elde etmek için takip çizelgeleri faydalı sonuçlar sağlamaktadır. Bu çizelgelerin, çocuklar tarafından da izlenebilmesi gerekmektedir. Yani evin ya da odanın herhangi bir yerine asılan takip çizelgesi, çocukların daha fazla motivasyon elde etmelerine yardımcı olacaktır. Yapılması gerekenlerin çizelgelerde yer alması, hedeflerin somut hale gelmesini sağlamaktadır. Çocuklar için somut hedeflere ulaşmak daha kolaydır. Takip çizelgeleri belirli dönemlerde güncellenmelidir.

Ders Çalışma Motivasyonu Nasıl Sağlanır?

Ders çalışma motivasyon yöntemleri arasında ağızdan çıkan sözlere azami ölçüde dikkat etmek gerektiği de yer almaktadır. Yanlış söylenen sözler, motivasyon sağlamak yerine mevcut olan motivasyonu da ortadan kaldıracaktır. Çocuklara belirli aralıklarla ders çalışmalarını söylemek, yanlış söylenen sözlerin başında yer almaktadır. Bu tür sözler, çocuklarda baskı oluşturmaktadır. Baskı sonucunda da ders çalışma isteği kırılmaktadır.

Çocuklar için yüksek hedefler koymak da yapılan yanlışlardan biridir. Çocuğun potansiyelini bilmek ve buna yönelik hedefler koymak başarı elde etmek adına önemlidir. Çocukların yapabileceklerinden fazlasını yüklemek de yanlıştır, potansiyelinin altında hedefler koymak da yanlıştır. Bu hususlara dikkat eden ebeveynler, çocuklarının motivasyonlarını artırmada destek olabilirler.

Ders çalışma motivasyonu hakkında detaylı bilgi almak için Eric Jensen ve Liesl Mcconchie tarafından kaleme alınan Beyin Temelli Öğrenme kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer yayınlara ulaşmak için de aba Yayın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.