aba-yayın-beyni-calistirmanin-yollari-nelerdir

Beyni Çalıştırmanın Yolları Nelerdir?

Eğitimci olmak oldukça zor bir meslektir. Bu zorluklar içerisinde fiziksel yorgunluk, duygusal yorgunluk ve sosyal olarak yalnız hissetme yer almaktadır. Beyni çalıştırmanın yolları tüm bu zorluklar içerisinden sıyrılabilirse etkili bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca eğitimciler üzerinde ne kadar stres ve baskı oluşturulursa öğrencilerden alınacak verimde o ölçüde azalacaktır. Stres durumu özellikle düşük not almaya başlayan öğrencilere ve sık davranış zayıflıkların olduğu sınıflara zemin hazırlar. Yüksek stres seviyesine sahip eğitimciler arasında sıklıkla yüksek hastalık oranı, devamsızlıklar ve hızlı yaşlanma belirtileri gözlenmiştir.

Süreç ne kadar zor olursa olsun sonuçlar kısır döngüye dönüşmemelidir. Her gün yapılan öğretmenlik mesleği oldukça anlamlıdır. Günlük deneyimleri şekillendirmenizde mesleki yönlerinizi çok daha öne çıkarabilirsiniz. Kısacası öğretmenlik; canlandırıcı etkisi olan, ruhu dolduran ve birçok anlamı olan meslek grubudur. Beyni çalıştırmanın yolları özellikle eğitimcilerin öğrencilerini yetiştirmeleri için oldukça önemlidir. Özellikle öğretmenler öğrencileri için büyük fark yaratacak şeylere odaklanmalıdır. Bu odak noktaları arasında ders planlamasının ve araştırılmasının yapılması yer almaktadır.

Beyni kullanma teknikleri için rehberlik ve yeni fikirler için pek çok kaynak bulunmaktadır. Öğrencilerin temelinde yatan taleplere ve öğrenme isteklerine ayak uydurmada beynin oluşturduğu alışkanlıklara uyum sağlamak önemlidir. Eğitim için yapılan her şey beynin en iyi çalışma yeteneğini etkilemektedir. Öğretmen-öğrenci ilişkilerinde olduğu gibi öğretmelerin kendi ilişkilerinde de beyin temelli yaklaşımın önemi oldukça fazladır.

Beyni Çalıştırmanın Yolları İçin Gerekli Olan 3 Adım

İyi bir eğitimci olabilmek için fiziksel, duygusal ve sosyal anlamda sağlığın korunması gerekmektedir. Öğrencilerine elinden gelenin en iyisini yapmak isteyen öğretmenler gereken her türlü çabayı göstermelidir. Beyni çalıştırmanın yolları eğitimini en iyi şekilde gerçekleştirmek isteyen eğitimciler için oldukça önemlidir. Mesleki alanda en iyisi olmak için genel olarak iyi olma adına 3 adıma odaklanmalıdır. Varsayılan bu 3 adım; zindelik ve sağlık, özdenetim ve ilişkilerdir.

Uzun bir şekilde yapılacaklar listesi vermek yerine bu 3 adıma yoğunlaşarak iyi bir eğitimci olmak mümkündür. Eğitimci kendini bu yöntemlere kanalize ederse öğrencileri adına oldukça yararlı olacaktır. Hem kendisi hem de öğrencileri açısından bu 3 yol gelişim için oldukça önemlidir. Bu süreçte özellikle beyninizi yanınıza alarak hareket etmeniz süreç için oldukça faydalı olacaktır. Beyin nasıl kullanılır sorusu burada devreye girerek ne yapılması konusunda gerekli adımları sunmaktadır.

Zindelik ve Sağlık İle Gelen Fiziksel Sağlık

Hangi mesleği seçerseniz seçin hiçbir şey sağlıktan daha önemli değildir. Fiziksel sağlığa dikkat edildiği takdirde zihinsel sağlıkta beraberinde gelecektir. Zindelik için önemle üzerinde durulması gereken noktalar; beslenme, hareket ve uykudur. Beyni çalıştırmanın yolları irdelenirken sayılan bu başlıklardan emin olunması atılacak ilk adımlardır. Kısacası eğer kendiniz için iyi değilseniz çevreniz için iyi olamazsınız.

Beslenme

Beden ve beyin genel anlamda birbirine bağlı bir şekilde çalışmaktadır. Beslenme tarzınız hem beyninizi aktifleştirmekte hem de eğitimci olarak nasıl göründüğünüze katkı sunmaktadır. Bedenimize aldığımız her bir şey beyin fonksiyonlarımızı etkilemektedir. Bununla beraber beyninize yaptığınız her şeyde bedeninizi etkilemektedir. Beslenme tarzınız hafızayı, ruh halini ve bilişi etkilemektedir. Fiziksel olarak en iyi durumda olmak için bedeninizi, enerjinizi, ruh halinizi ve genel sağlığınızı artıracak besinlerle beslenmeniz gerekmektedir. Beyni çalıştırmak için ne yemeliyiz noktasında verimli beslenmek beynin ve vücudun gelişimi için son derece önemlidir. Bunun için daha fazla doğal gıda, daha az işlenmiş gıda tercih edilmelidir.

Hareket

Öğrencilerin öğrenme sonuçlarını iyileştirmek için hareket ve fiziksel aktivitelerden yaralanılmaktadır. Yapılan bu araştırmaların ve çalışmaların çoğu öğretmenler için geçerlidir. Beyni çalıştırmanın yolları sıralanırken fiziksel aktivitelerde göz ardı edilmemelidir. Fiziksel aktiviteler beyin fonksiyonunu, ruh halini ve genel sağlığı olumlu anlamda etkilemektedir. Fiziksel aktivite hem işleyen belleği hem de kısa süreli belleği geliştirmektedir. Fiziksel aktivite daha yüksek düzeyde mutluluk ve kendine değer verme ile doğrudan bağlantılıdır. Yapılan araştırmalar insanların orta-yoğun fiziksel aktivite yaptıktan sonra daha iyi bir ruh haline sahip olduklarını ispatlamıştır.

Uyku

Beynimizi nasıl geliştirebiliriz noktasında belki de en önemli adım düzenli ve sağlıklı bir uykudur. Yetişkinler her gece 7-8 saat arasında uyku uyumalıdır. Bu saat dilimi arasından daha az ya da daha çok uyunması durumunda vücutta kronik iltihaplanma durumu meydana gelecektir. Zamanla kronik iltihaplanma hastalıklara neden olacak ve bu da günlük veriminizi aşağılara çekecektir. Özellikle son zamanlarda yapılan araştırmalar kötü uyku kalitesinin kansere neden olduğunu kanıtlamıştır. Çünkü vücut uyku esnasında kendini iyileştirmekte ve bu sürenin kaliteli bir şekilde geçirilmesi önem arz etmektedir.

Beyni Çalıştırmak/Özdenetim/Duygusal Sağlık

Günlük eğitim hayatında karşılaşılan pek çok stres durumu vardır. Bunlar arasında; sınava hazırlamak için standart testler, saygısız öğrenciler, kızgın ebeveynler, yoksulluk yaşayan öğrenciler ve öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler yer almaktadır. Beyni çalıştırmanın yolları eğitim alanına uygulanırken tüm bu sayılan aksaklıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılan araştırmalara göre öğretmenlerin kış dönemlerindeki depresif halleri bahar döneminde öğrencilerin ders başarı oranlarını etkilediğini göstermiştir.

Beyin gücünü kullanma teknikleri beyni çalıştırma noktasında devreye girmektedir. Bu teknikler içerisinde huzur ve sükuneti seçmek, affetmek, şükretmeyi ve iyimserliği seçmek yer almaktadır. Stres tepkisini üreten beyindir. Örneğin; sinirli olan bir ebeveyne karşı huzur ve sükuneti seçerek o anki stres yönetimini gerçekleştirmiş olursunuz. Özellikle affetme özelliği olan insanlar fiziksel ve duygusal sağlık açısından daha güçlü bireylerdir. Eğitimciler olarak öğrencilere karşı kin beslenmemeli ve affedici olunmalıdır.

Affetmenin 5 adımı vardır. Bu adımlar; acıyı kabul etmek, kızgınlığın güçsüzlük olduğunu kabul etmek, suçlanılan kişiyle empati kurmak, bir seçim yapmak ve ilişkiyi tekrardan gözden geçirmek ya da serbest bırakmaktır. Beyni çalıştırmanın yolları konusunda affetmek önemli bir noktada yer almaktadır. Bir diğer yapılacak husus ise şükretmeyi ve iyimserliği seçmektir. Bu faktör; iş yükü, öğrenci davranışları ve istihdam koşulları ile güçlü bir bağlantı içerisindedir. Meslekte karşılaşılan zorluklar, bitmeyen sorumluluklar, aksilikler ve öğrencinin öğrenmesi önündeki engeller durumunda iyimser yaklaşmak olumlu sonuçlara ulaştıracaktır.

Sosyal Anlamda İyi Olmak İçin İlişkiler

Beyin nasıl Çalışır sorusunda bir diğer önemli nokta ise eğitimcilerin sosyal çevresinin zenginliğidir. İnsanlar hayatta kalmak için sosyal çevreye de gereksinim duymaktadır. Öğretmenlerin performansını ve genel olarak iyi olma durumunu etkileyen çeşitli ilişki dinamikleri vardır. Bu ilişkiler, öğrencilerinizle, meslektaşlarınızla ve kendinizle olan ilişkilerden oluşmaktadır. Öğrencilerinizle güçlü ilişkiler kurmak zaman, çaba ve bir plan gerektirir. Özellikle öğrencilerinizle göz teması kurun ve onlara ismiyle hitap edin. Bu durum karşılıklı ilişkinizi olumluya itecektir.

Meslektaşlarınızla olan ilişkileriniz okul içerisinde genelde öğretmenler odasında gerçekleşmektedir. Ancak öğretmenler odası genellikle öğrencilerin notlarının konuşulduğu bir alan olarak değerlendirilmektedir. Fakat bu normu değiştirmek sizin elinizdedir. Bu alanı öğrencilerin başarılarının kutlandığı, hatalarının tartışıldığı ve desteklerin istendiği bir alan olarak değiştirmesi öğretmenler arasındaki etkileşimi artıracaktır.

Beyni çalıştırmanın yolları kişisel ilişkilerle de doğrudan alakalıdır. Bilindiği gibi okul dışındaki ilişkileriniz okuldaki yaşamınızı da etkilemektedir. Okulda etkili olabilmek ve çatışmaları önlemek için yaşamınızda olan sorunların diğer alanlara sıçramasının önüne geçmelisiniz. Eşinizle ve çocuğunuzla ilişkilerini en iyi şekilde tutarak çekirdek alanınızda mutluluğunuzu sabitleyerek işe başlayabilirsiniz. İşe başladığınız anda evi evde; eve döndüğünüzde de işi işte bırakmanız son derece önemlidir. Kısacası hayatınızın her alanında küçük streslerin kaçınılmaz olduğunu bilmeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekmektedir.

Beyni çalıştırmanın yolları hakkında detaylı bilgi almak için Beyin Temelli Öğrenme kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Diğer ilgi çekici kitaplara da aba Yayın internet sitesinden göz atabilirsiniz.