Çocukların Hayallerini Gerçekleştirmelerine Nasıl Olanak Sağlarız?

Çocukların Hayallerini Gerçekleştirmelerine Nasıl Olanak Sağlarız?

Ebeveynler olarak, çocuklarımız için büyük hayallerimizin olması kadar doğal bir istek yoktur. Ebeveynlerin çocuklarına sık sık çok iyi çalışmaları gerektiğini söylediklerini biliriz; büyüdüklerinde doktor, mühendis, avukat vb. olmalarını isteriz. Çocuklarımızın gelecekte başarılı olabilmek için akademik olarak başarılı olmaları gerektiği düşüncesi, çoğu anne babanın zihninin derinliklerinde gömülüdür. Bununla birlikte, ebeveynlerin başarı için birden fazla yol olduğunu ve her çocuğun güçlü ve zayıf yanlarının benzersiz olduğunu bilmesi ve öğrenmesi çok önemlidir. Çocuklarımızı belirli bir kalıba sığdırmaya zorlamakta veya çocuklarımızı başkalarıyla karşılaştırmaya çalışmakta kararlıysak, sonuç gerçekten çocuk için de ebeveynler için de zararlı olabilir. 

Kendimize şu soruları sormalıyız: “Çocuklarımız için nasıl bir gelecek istiyoruz? Çocuklarımızın akademik olarak başarılı olmalarını isterken, seçtikleri yolda başarılı olmalarına yardımcı olacak temel nitelikleri de besliyor muyuz? Güçlü yanlarını ve ilgi alanlarını geliştirmek için zaman harcıyor muyuz?

Çocukların Hayallerinin Peşlerinden Koşmalarını Teşvik Edin!

Oyundayken çocuklarınızı gözlemleyin; daha önce farkında olmadığınız bazı gizli yetenekleri keşfedebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz bir grupta oynarken grubu sık sık yönetiyor mu? Oyun süresi boyunca bir anlaşmazlık olduğu zaman uyuşmazlık çözüme konusunda iyi midir? Kutunun dışında mı düşünüyor, yoksa daha mı analitik? Çocuklarınızın gelişiminde rehberlik etmenize yardımcı olacak gözlemlerinizle çocuğunuzun birçok kişilik özelliğini keşfedebilirsiniz. 

Çocuğunuzu, istekleri ve arzuları hakkında anlamlı diyaloglar yapın. “Büyüyünce ne yapmak istersin” sorusunun ötesinde, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için ne yapmak istediklerini sorun. Düşüncelerine ve perspektiflerine meydan okuyarak, etraflarında neler gözlemlediklerini onlarla konuşun. Yeterince büyüklerse eğer, şu anki meseleler hakkında konuşun veya hayallerini gerçekleştirmeye yönelik anlamlı hedefler belirleyerek ve planlayarak yürüyün. İçlerinde gelişmesini görmek istediğiniz değerleri onlarla paylaşın. Onları büyük hayal kurmalarına ve bunların peşinden gitmeye teşvik edin.

İlgi alanları ve hayalleri ne olursa olsun, gerçekçilikten uzak bile olsa bu konuları araştırmaya onu teşvik edin. Örneğin, çocuğunuz astronot olmak istiyorsa, bu hayali küçültmek ve imkânsız olduğunu söylemek gibi hatalar yapmayın Bunun yerine, yıldızlara bakmak ve onunla hayal kurmak için onu bir müzeye veya seriye götürün.

Konfüçyüs şöyle bir şey söylemiştir “Sevdiğiniz bir iş seçin ve hayatınızda bir gün bile çalışmak zorunda kalmayacaksınız”. Çocuklarımızın akademik başarılarıyla ilgili stresli olmak yerine, neden araştırmaya zaman ayırmıyoruz ve çocuklarımızın güçlü yanlarını ve ilgi alanlarını beslemiyoruz?

Makerspace ile ilgili diğer yazılarımız;

 

Refernces