Arduino Kullanmaya Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Arduino Kullanmaya Başlarken Bilmeniz Gerekenler

Son yıllarda küçük büyük herkesin ilgi odağı olan Arduino, elektronik ürünlerin yapılmasını basitleştirip teknik bilgisi olmayan kişilerin de üretim yapabilmesini olanaklı kılıyor.  Elektronik ve programlamaya meraklı olup yeterli donanımı olmayan öğrencilere yönelik çıkan Arduino, günümüzde herkes tarafından kullanılıyor. Sanatçı, tasarımcı ve hobi severler gibi her alandan kişiye hitap ediyor. Basit tasarımlardan robotik kol ve parmak izi tarayıcıları gibi karmaşık parçalar Arduino sayesinde üretilmekte. Çocuklar için oldukça faydalı olan Arduino projeleri onların analitik yönlerini geliştirmelerini sağlıyor.

Siz de Arduino çalışmaları ve projelere meralıysanız, kullanmaya başlarken bilmeniz gerekenlerin neler olduğuna hep birlikte bakalım.

Arduino Nedir?

Arduino, açık kaynaklı bir platform olup elektronik projeler geliştirmek için kullanılıyor. Arduino içerdiği donanım ve yazılım ile elektroniğe ilgili olanlar için her şeyi sunuyor. Aynı zamanda programlanabilen bir devre kartı ile yazılım ve bilgisayarın kodunu çalıştırıp panele yüklenebilen bir Entegre Geliştirme Ortamından (IDE) oluşuyor. Arduino, düğme, LED, motor, kamera ve akıllı cihazlarla etkileşime girebiliyor. Arduinonun temelinde programlanabilir mikro kontrollü kartlar bulunuyor.

Arduino Kartları 

Çok sayıda ve farklı amaçlarla geliştirilmiş Arduino ürünleri mevcut. Arduino kartlarından UNO, yeni başlayan için oldukça kullanışlı olup neredeyse her modül ile çalışabiliyor. Nano, projelerde kalıcı fisktür oluşturmada kullanılırken; Lilypad ise kumaşa dikilebilme özelliği ile giyilebilir teknolojide tercih ediliyor. 

Ayrıca internete bağlı projelerde kullanılan Ethernet, UNO’dan daha fazla belleğe sahip olan Mega 2560 ve bilgisayara kolayca bağlanabilen USB bağlantılı Leonardo ile üzerinde çeşitli sensörler olan Esplora gibi kartlar da bulunuyor. Arduino kartları Linux, Mac ve Windows üzerinden programlanıp kontrol edilebiliyor. 

Arduino Shield ve Setler 

Arduino ile çalışıp üzerine takılabilen ek donanımlar shield olarak adlandırılıyor. Shield, arduninonun daha işlevsel ve farklı özelliklere sahip olmasını sağlıyor. Shieldler genel olarak aynı işlevi yapsalar da farklı özelliklere sahiptirler. Arduinoya telefondan bağlanmak için Arduino bluetooth shield, internete bağlanmak için Arduino ethernet shield ve motor sürmek için Arduino motor sürücü shield kullanılmaktadır. Ayrıca yeni başlayanlar ve çok vakti olmayanlar için gereken birçok ürünü içeren bir Arduino başlangıç seti de oldukça faydalıdır. 

Arduino Kodlama Dili

Devreyi çalıştırmak için kodlama yapmak gereklidir. Kodlama için de Arduino kodlama dilini bilmek gerekiyor. Arduino dii için C++ programlama dilinin basit bir hali denilebilir. Bu programlama dili C diline biraz da aşina olanlar için oldukça kolay bir dildir. 

Kaynaklar

 

 

İLGİLİ KİTAPLAR
Arduino Kullanmaya Başlarken
Arduino Proje El Kitabı