Çocuklar İçin Yeterli Maker Alanları Nasıl Olmalı?

Çocuklar İçin Yeterli Maker Alanları Nasıl Olmalı?

Maker alanları veya makerspace yaratıcı olmaya imkân veren alanlardır. Yeterli alan, doğru malzemeler ve aletler, organizasyon ve ilham, yaratıcı çalışmaların ortaya çıkmasını sağlar. Teknoloji, bilim, matematik ve sanatın buluştuğu maker hareketi hayal dünyaları oldukça geniş olan çocukların yaratıcılıklarını ortaya çıkararak düşüncelerini somut ürünlere dönüştürmelerini sağlıyor. Yeni nesil ve eğitim odaklı üretim atölyeleri olarak tanımlanabilecek Maker alanları çocukların tüketimin hâkim olduğu toplumda üreten bireyler olmalarını sağlıyor. 

Bunun yanında fikirlerini arkadaşları ile birlikte üreten çocukların fikir alışverişi yapmaları, yeni görüşlere açık ve saygılı olmaları yanında grup çalışmalarına da yatkınlaşmalarına da katkıda bulunuyor. Yeni şeyler keşfederken alternatif yolları öğrenen çocuklar sabırlı çalışmayı ve cesaretli olmayı da maker alanlarının sunduğu özgür ve yaratıcı atmosferde öğreniyorlar. Çocukların gelişiminde oldukça önemli olan maker alanlarının yeterli olması için nasıl olması gerektiğine bakalım. 

Yeterli Boyutta Bir Çalışma Masası Edinin 

Sürekli kullanılacak malzemelerin istenildiği an ulaşılabilir olması için yeterli bir boyutta çalışma masası, çocukların aktif olmaları için gerekli dekorasyon malzemelerinin başında geliyor. Özellikle çekmeceli ve alt kısımlarına gözleri olan masalar küpleri ve çeşitli aletleri koymak için oldukça kullanışlı.

İlgi Çekici Materyalleri Alın 

Malzemeler çocukların yaşları ve ilgi alanlarına göre seçilmelidir. Bunu öğrenmek için çocuğunuzla konuşabilir ve onun ilgi alanlarını birlikte ortaya çıkarabilirsiniz. Dekoratif sanatlardan veya resimden zevk alan çocuklar için yapıştırıcılar, dekorasyon malzemeleri, boyalar ve tuval gerekliyken elektronik ve teknolojiye ilgisi olan bir çocuk için arduino setleri oldukça ilgi çekici olur. Sıradan malzemeler çocukların hayal dünyalarını da sınırlayacağından çeşitli ilginç malzemeler toplamak önemlidir. 

Düzenli Bir Maker Alanı Oluşturun

Plastik, karton, metal veya ahşap malzemeleri çeşitlerine göre ayırmak hem kullanım kolaylığı hem de maker alanının düzenli olması için önemlidir. Malzemeleri saklamak için geniş kaplardan yararlanılabilir. Çocukların rahat hareket edebilmeleri ve birbirleri ile etkileşime geçip beraber çalışabilmeleri için yeteri kadar boş alan da yaratılmalıdır. 

Güvenliği Sağladığınızdan Emin Olun

Makas, bant ve çabuk kuruyan yapıştırıcılar çocukların kesip yapıştırarak yeni ürünler ortaya koymaları için en temel gereçlerin başında geliyor. Ancak küçük çocukların kendilerine zarar vermemeleri için ilk etapta bu gereçleri ebeveynlerinin gözetiminde kullanmalarına dikkat edilmelidir. Güvenli bir çalışma için çocukların koruyucu gözlük takmaları sağlanmalıdır. Ayrıca ortamda açıkta kalan kablo ve elektronik düzeneklerin olmamasına da dikkat edilmelidir. 

Dekorasyonda Yenilikçi Olun

Klasik bir dizayn yerine hareket eden masa ve sandalyeleri kullanmak da özgür ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasına yardım edebilir. Post-itler, mantar panolar ve tahtalar maker alanlarında çocukların fikirlerini hemen yazıp harekete geçmesini kolaylaştırdığı gibi onları motive eden küçük detaylardır. 

Kaynak