aba-yayın-zor-matematik-sorulari-nasil-cozulmeli

Zor Matematik Soruları Nasıl Çözülmeli?

Matematik dersinin zor olduğunu düşünenler için zor matematik soruları tam anlamıyla sorun teşkil etmektedir. Zor soruların, matematik dersinin içinden çıkılamaz bir hale gelmesine yol açtığını düşünen öğrenciler, zor soruları nasıl çözmeleri gerektiğini araştırmaktadır. Matematik dersine karşı önyargıları olan öğrencilerin, ilk olarak bu önyargılarından kurtulmaları gerekmektedir.

Bir matematik probleminin zor olduğunu düşünüyorsanız öncelikle soruyu doğru ve yeterli düzeyde anlamaya odaklanmalısınız. Çünkü soruların doğru bir şekilde anlaşılmaması beynin soru çözümü için yeterli düzeyde çözüm üretmemesine neden olmaktadır. Problemin öğrenciden ne istediği ve hangi verileri soru çözümü için verdiğini tespit etmek son derece önemlidir. Bir problemin çözümünde kullanılması gereken formüllere ilişkin bilgilerin de eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir.

Matematik Soruları İçin Kavramların Önemi

Herhangi bir matematik probleminin çözümü için soruların doğru anlaşılmasının öneminden bahsetmiştik. Bir sorunun çözümü için matematiksel kavramların da yeterli düzeyde bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle, soru içerisinde yer alan kavramların bilindiğinden emin olunmalıdır. Matematik soruları çözümü için gerekli olan kavramlar, teorinin anlaşılması için de yararlıdır.

Genellikle matematik konularını öğrenirken teoriklerde matematiksel kavramlara sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu kavramları detaylı bir şekilde öğrenmeden direkt konuyla ilgili sorulara geçmek, soruların çözümünü zorlaştırmaktadır. Zor bir problemin çözümünde aslında dikkate alınabilecek ve basit sayılabilecek çok sayıda unsur bulunmaktadır.

Bol Soru Pratiği Yapılmalı!

Matematik konularını teorik düzeyde öğrendikten sonra bol soru pratiğine ağırlık verilmelidir. Soru pratiği yapmak, konunun açıkta kalan kısımlarını öğrenmek bakımından yararlıdır. Genellikle teorik çalışmalarda anlaşılamayan ayrıntılar, soru çözümleri yapıldığından daha kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Bu nedenle, bir konunun müfredatını tamamladıktan sonra kolaydan zora doğru soru çözümleri yapılmalıdır. Bu şekilde çalışıldığında zor sorulara gelen öğrencinin, ilk baştaki durumuna göre soruyu daha rahat bir şekilde çözebilecekleri anlaşılacaktır.

Öğrenciler için soru çözümleri kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir çalışma yöntemidir. Herhangi bir sınava hazırlık sürecinde de bu kural aynıdır. Yani sınav öncesinde, teorik müfredat tamamlandıktan sonra sınava yönelik çokça soru çözümü yapılarak sınava hazır hale gelmek gerekmektedir.

Zor matematik soruları çözümü için neler yapılması gerektiği hakkında daha detaylı bilgi almak için Beyin Matematiği Nasıl Öğrenir? kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Diğer konularda hazırlanmış olan kitaplara da aba Yayın resmi internet sitesinden erişebilirsiniz.