aba-yayın-is-dunyasi-guven-olusturma-yollari-neler

İş Dünyası Güven Oluşturma Yolları Neler?

Pek çok şirket çalışanı için iş dünyası güven duyulabilecek bir ortam değil. Üstelik çalışanların büyük bir kısmı, bu düşüncesini kendi çalıştıkları şirketleri de dahil ederek söylemekte. Durum böyle olunca, iş ortamlarında “güven” kavramının nasıl geliştirilebileceği de merak ediliyor. Çalışanlar arasında güven duygusunun geliştirilmesi, iş süreçlerinin daha verimli hale gelmesini sağlıyor. Bu nedenle, şirket üst yönetimi için çalışanlar arasındaki güven zafiyetinin önlenmesi için yeni yollar aranıyor.

Güven ortamını oluşturmak için çalışanlar arasında iletişim kanalları güçlü olmalı. Bir şirkette üst yöneticilerin de kendi aralarında ve çalışanları ile iletişimlerini engelleyen süreçler ortadan kaldırılmalı. Yani iş hayatında güven duygusunu geliştirmenin ilk adımı iletişimden geçiyor.

İş Dünyası Güven Duygusunu Geliştirmek İçin İstişare Yapmalı!

İş hayatının profesyonel bir alan olduğunu hepimiz biliyoruz. Patronların, profesyonel iş yaşamındaki en bilgili ve tecrübeli insanlar olduğu düşünülebilir. Ancak durum her zaman için böyle değildir. Pek çok patron, iş süreçlerini çalışanları kadar iyi bir şekilde bilemez. Bu nedenle patronların da çalışanları ile belirli dönemlerde istişare etmeleri gerekiyor. Bu tarz bir yaklaşım, hem iş süreçlerinin daha verimli hale gelmesini sağlamakta hem de çalışanların güven duygusunu geliştirmekte.

İş dünyası çalışanları için karşılıklı olarak verilen sözlerin ne ölçüde yerine getirildiği de oldukça önemli. Bu bakımda patronların çalışanlara verdikleri sözlere sadık olmaları gerekiyor. Bir çalışan için kendisine verilen sözü tutmayan bir patrona güven oluşmayacağı son derece açık değil mi?

Çalışanlarla Vakit Geçirmek Önemli

Patronların kendi çalışanlarına değer verdiği bir dünyada, başarının kaçınılmaz olduğu bir gerçek. Bu nedenle, patronların zaman zaman çalışanlarına iş dışında da vakit ayırmaları gerekiyor. Bu bir başarı toplantısı olabileceği gibi hafta sonu için özel olarak düzenlenmiş bir parti de olabilir.  Üst düzey yöneticilerle birlikte yapılan aktiviteler, çalışanların iş performanslarına olumlu katkı sağlıyor. Ayrıca şirkete ve yöneticilere karşı da güven duygusunu geliştiriyor.

İş dünyası pek çok değişkenin dikkate alınması gereken önemli bir alan. Bu konuda Salesforce şirketini en üst noktaya taşımış olan Marc Benioff’tan öğreneceğimiz çok şey bulunuyor. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Marc Benioff’un yazdığı Öncüler kitabına ulaşabilirsiniz. İlgi çekici konularda hazırlanan diğer kitaplara da aba Yayın resmi internet sitesinden erişebilirsiniz.