aba-yayın-z-kusagi-ve-gelecege-yonelik-atilan-adimlar

Z Kuşağı ve Geleceğe Yönelik Atılan Adımlar

Dünyanın gözünün üzerinde olduğu Z kuşağı için birbirinin başarısından etkilenen gençlerin bir araya gelmesiyle doğduğunu ifade etmek yerinde olacaktır. Gençler arasında kendini keşfetmek için çabalayan, hayatlarının rolünü arayan ve gelecek için uğraşan kişiler bulunmaktadır. Birbirinin başarısından etkilenerek bir araya gelen insanların oluşturduğu bu kaliteli kuşak, kişileri her daim bir maratona itmektedir. Her bir birey kendini daha iyi geliştirebilme adına kendilerini geliştirmek ve dinamik tutma adına girişimlerde bulundular.

Kendini gelişime açık tutan gençlerin oluşturduğu Z kuşağı, öğrenilenleri hayata geçirme adına oldukça önemli olan kişilerden oluşmaktadır. Bu gençler için yurtdışında akademik kabuller gerçekleştirmek ve destek olmak, ayrıca akademik hayatlarına yön vermek son derece önemlidir. Birbirinden zeki ve birbirinden başarılı öğrencilerin hayata atılmaları için gerekli programlar düzenlenmelidir.

Her yaş grubuna özel farklı motivasyon çalışmalarının yapılması, kariyer beklentilerinin planlanması ve akademik disiplinleri oluşturulması bu kişiler için oldukça gerekli durumlardır. Bu şartlar altında bir öğrenciye uyan yapıda uygulanan çalışmalar diğerleri arasından sıyrılmasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca bu gruplar içerisinde bulunan lise ve üniversite öğrencileri içinde birlikte ya da farklı programlar uygulanmaktadır.

Z Kuşağı Neden Önemli?

Gençlik olarak farklı bir enerjiye sahip olan Z kuşağı, bu yönlerini start-up projelerine ve akademik makalelerine fazlasıyla yansıtabilmektedir. Bu genç nesil özellikle program yönetirken potansiyellerinin en üst seviyesinde çalışma kabiliyeti göstermektedirler. Farklı seviyede ve farklı dönemlerde verilen desteklerle öğrencilerin gelişimi arttırılmaktadır. Öğrencilerin verilen bu eğitimlerle ne kadar geliştiğini gözlemlemekte onları mutlu ve motive eden bir diğer husustur.

Bu kuşağın değişim sağlama gücü ve geleceğe yönelik beklentileri diğer nesillere oranla farklılık göstermektedir. Teknoloji çağının tam ortasında ortaya çıkan Z kuşağı, sosyal medya gücünü de kullanarak değişim tutkusunu artırmaktadır. Ancak her ne kadar kendini gelişime açık tutan bir kuşak olsa da bu gençler içinde gelecek kaygısı yer yer kendini göstermektedir. Gelecek kaygısı olan bu gençler içinde geleceklerini planlamak son derece önemli olmaktadır.

Değişen dünya hayatına uyum sağlamak ve hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmak oldukça zor bir durumdur. Tüm bunların ışığında kariyer planlaması yapmakta bir hayli zor olmaktadır. Bu gençler için hem öğrenecekleri hem de eğlenecekleri ortamlar oluşturulmalıdır. Mesela; ders çalıştırılırken kimi zamanlar müzik eşliğinde yapılırken kimi zamanlarda sessiz bir ortam oluşturulmaktadır. Bunlar neticesinde dikkat dağılımına girildiği süreçlerde durumların gözden geçirilmesi ve eğitimlerin buna uygun şekilde ilerletilmesi için gerekmektedir.

Z kuşağı için ders çalışma kriterlerinin arasında, eğitimi verecek ya da kariyer programı verecek kişilerin bu kuşağı çok iyi tanıyor olması yer almaktadır. Kendini tanıyan bireylerle hareket eden bu neslin, sürekli yeni fırsatlarla karşı karşıya kalması ile beraber her daim dinamik olması gerekmektedir. Bu gruptaki gençler projeleri oyunlaştırarak ve zevk alarak birlikte tamamlama gayretine girmektedirler.

Z Kuşağı Nedir?

Farklı kaynaklarda kavramla ilgili farklı tanımlamalar yer almaktadır. Bu tür kavramların yıllara göre belirlendiği söylenebilir. Bu durumda Z kuşağı kimler sorusuna 2000 yılından günümüze gelen kuşak olduğu cevabı verilebilir. Bu kuşak için farklı tanımlamaların yapıldığına da tanık olmaktayız. İnternetin yaygınlaştığı bir döneme denk gelen bu dönem gençleri hızlı ve analitik bir şekilde düşünme yeteneklerine de sahip durumdadırlar.

Bu döneme mensup olan gençlerin özgüvenlerinin oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Özgürlüklerine son derece düşkün olan bu nesil, konfor bölgelerine müdahale edilmesinden pek haz etmemektedirler. Bu döneme mensup olan gençler için bireysellik de ön planda bulunmaktadır. Bu dönemden sonra dünyaya gelen neslin ise Alfa kuşağı olduğu belirtilmektedir. Alfa dönemi gençlerin ise 2012 yılında sonra doğan kesim olduğu ifade edilmektedir.

X y z kuşağı analizleri Z neslinde yer alanların kendi yollarından gitmek istediklerini ortaya koymaktadır. Yani atalardan gelen yolları takip etmek yerine özgün ve sübjektif yöntemler bu kuşak tarafından benimsenmektedir. Bu kuşaktakiler hızlı yaşamayı severler ve bu nedenle herhangi bir şeyden çok çabuk bir şekilde sıkılabilirler. Bu nesilde yer alan ebeveynlerin kendilerini çocuklarına karşı yetersiz hissettikleri durumlar da görülmektedir. Bu nedenle psikolojik olumsuzlukların bu kuşağa mensup ebeveynlerde sıkça görüldüğü söylenebilir.

Y Kuşağı Tam Olarak Hangi Kesimi İfade Ediyor?

X y z kuşağı nedir sorusuna ayrıntılı cevap vermek adına Y kuşağı da açıklanmalıdır. Z neslinden önce gelen bu kuşak, 1981 yılı ile 1996 yıllarında doğan kesimi ifade etmektedir. Bu dönemde dünyaya gelenler ve gelişim gösterenler internet ve sosyal medyanın geliştiği bir döneme rastlamaktadır. Ayrıca bu dönemde mobil cihazlar da gelişim göstermiştir. Bu nedenle bu dönemde dünyaya gelenlerin teknolojiye bağımlı oldukları görülmektedir.

X Kuşağı Hangi Kesimden Oluşmakta?

Nesiller arası dönem farklılıklarını anlatan bir diğer kavram da X kuşağı olmaktadır. Z kuşağı ile karşılaştırıldığında bu dönemdekilerinde farklı gelişmelere tanık olduklarını görmekteyiz. X nesli 1965 yılı ile 1980 yılları arasında doğanları içermektedir. Her kuşağın kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler dikkate alınarak neslin mensuplarına görevler verilebilir.

Z kuşağı hakkında detaylı bilgi almak için Asrın Sevinç tarafından yazılan Z Kuşağının Ayak Sesleri isimli yazıya göz atabilirsiniz. Z Kuşağının Ayak Sesleri isimli yazı MAGG4 dergisinin 6 sayısında yayımlanmıştır. MAGG4 dergisine Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer yayınlara ulaşmak için de aba Yayın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.