aba-yayın-yeni-dunya-duzeninde-egitim-unsurunun-teknoloji-ile-imtihani

Yeni Dünya Düzeninde Eğitim Unsurunun Teknoloji İle İmtihanı

Pandemi ile birlikte hepimizin hayatında önemli değişiklikler yaşanmıştır. Bu değişiklikler eğitim hayatını da yakından etkilemiştir. Yeni dünya düzeninde eğitim online alanlarda daha etkili hale gelerek biçim değiştirmiştir. Online eğitimlerin yaygınlaşması ile yüz yüze eğitimin olumlu nimetlerinden de ne yazık ki yararlanamamaktayız. Yüz yüze eğitimlerde vücut dilinin sağlamış olduğu nimetler, online eğitimlerle sağlanamamaktadır.

Genel olarak değerlendirildiğinde, online eğitimlerden ziyade yüz yüze eğitimlerin insanlarda daha kalıcı olduğunu görmekteyiz. Virüsün ne kadar zaman süreceği konusunda henüz net bir bilgiye sahip değiliz. Bu durum, her alanda belirsizliğin varlığına neden olmaktadır. Koronavirüsün akıbetini bilmediğimiz için eğitim yöntemlerini de mevcut duruma göre düzenlemekteyiz. Her şeyin gittikçe daha dijital olması, eğitim yöntemlerinin de tam anlamıyla dijitalleşmesini zorunlu kılmaktadır.

Yeni Dünya Düzeninde Eğitim İçin Neler Yapılabilir?

Eğitim artık farklı metotları daha sık bir şekilde kullanmayı gerektirmektedir. Yeni dünya düzeninde eğitim için herkesin daha fazla dijitalleştiğine tanık olmaktayız. Bu virüsün olumsuz etkilerinin yanı sıra bazı olumlu etkilerini anlamış durumdayız. Virüs nedeniyle artık çalışmak için o koca koca ofislere ihtiyacımız olmadığını anladık. Bu durum aslında son derece önemli bir farkındalık oluşturmaktadır.

Birçok sektörün online sistemleri iş süreçlerine adapte ettikleri görülmektedir. Böyle olması artık bundan sonraki süreçte de evden çalışmanın devamına neden olacaktır. Evden çalışmanın yaygınlaşması da giderlerin azalmasına vesile olabilir. Salgının yayılması, eğitim sektöründe online kaynakların daha da artmasını sağlamıştır. Böyle olması da yeni bilgilere ve yeni kaynaklara, eskiye oranla daha kolay ulaşılabileceğini göstermektedir.

Herhangi Bir Sektörde Ayakta Kalmak İçin Neler Gerekli?

Pandemi olsun olmasın herhangi bir sektörde faaliyet gösterenlerin gündemi takip ediyor olmaları gerekmektedir. Oluşumların ayakta kalmalarını sağlayan en önemli unsur budur. Dinamikler her an değişebildikleri için yeniliklere açık olmak son derece önemlidir. Türkiye’de eğitim sektörü için daha profesyonel alanlar oluşturulmalıdır. Bu alanları taşıyacak güçlü altyapı yatırımları yapılmalıdır. Bu dönemde artık bilgiye ulaşamayan hiçbir köy ya da okul kalmamalıdır.

Yeni dünya düzeninde eğitim konusunda Şafak Coştu tarafından kaleme alınan Yeni Dünya Düzeninde Eğitimin Teknoloji İle İmtihanı yazısı MAGG4 dergisinin 6.sayısında yayımlanmıştır. MAGG4 dergisinin 6. sayısına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca aba Yayın tarafından sunulan diğer kitaplara göz atmak için de aba Yayın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.