aba-yayın-uzayda-topraksiz-tarim-yapilabilir-mi

Uzayda Topraksız Tarım Yapılabilir mi?

Uzayda yiyecek ve diğer ihtiyaçlar için besin yetiştirilmesi uzayda topraksız tarım için önemli sayılmaktadır. Aslında uzayda bitki yetiştirmek, iş başta kolay gibi görünse de ortam şartları nedeniyle kolay değildir. Ortamın kendine has özellikleri, ortamda bitki yetiştirmeyi zorlaştırmaktadır.

Uzay tarımını zor hale getiren pek çok unsur bulunmaktadır. Bunlar arasında; yapay aydınlatma, değişen köklendirme malzemeleri, sınırlı kullanılabilir alan, kirleticiler ve sınırlı yer çekimi yer almaktadır. Bu unsurlara daha pek çoğu eklenebilir.

Astronotlar, uzay tarımını zorlaştıran unsurları bildikleri için bu unsurların etkilerini azaltmak için çalışmalar yapmaktadırlar. Yapılan çalışmalar Ay’da ve Mars’ta bitki yaşamını sürdürmenin, yer çekimi seviyesi nedeniyle daha kolay olduğu göstermiştir.

Uzayda Topraksız Tarım Ne Durumda?

Astronotlar tarafından yapılan çalışmalar sonucunda uzayda tarım için gerekli olan bilgi düzeyine git gide ulaşılmaktadır. Yapılan çalışmalar, uzayla ilgili olan bilgi düzeyimize her geçen gün yenisini eklemektedir.

Bitkilerin uzayda yetiştirilmesine yönelik olarak yapılan çalışmaların önemi son derece fazladır. Çünkü bitkiler, yaşam destek ekosistemine katkılar sağlamaktadır. Suyu arıtmak ya da karbondioksiti oksijene geri çevirmek için bitkilere ihtiyaç duyulmaktadır. Uzayda topraksız tarım için daha büyük alanlarda tarım yapılabilecek teknolojiye ulaşmak gerekmektedir.

Yenilenebilir bir gıda kaynağına sahip olmak ve Mars’ta uzun süre yaşayabilmek için tarım çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Uzaya belirli aralıklarla gönderilen mekikler tarım için özel çalışmalara aracılık etmektedir.

Ay’da Tarım Gerçekleştirilebilir mi?

Ay’da tarım için gerekli olan yer çekimi seviyesi diğer bölgelere göre daha uygundur. Bunun dışında, tarımın yapılabilmesi için toprağın belirli bir besin değerine sahip olması gerekmektedir. Toprakta bulunan bakteriler toprağın sağlıklı bir şekilde üretim yapabilmesi için zorunludur. Ancak bu bakteriler Ay koşullarında yaşamlarını sürdüremezler.

Uzayda tarım yapabilmek için farklı yöntemler ve bakış açıları sürekli olarak denenmektedir. Uzayda tarım projeleri için her yıl önemli miktarlarda yatırım yapılmaktadır. Uzayla ilgili yapılan çalışmalar, astronotların beslenmeleri için de çözümler sağlayabilir. Bir astronotun uzayda beslenme maliyeti yüksek olduğu için bu tür çalışmalar maliyetleri düşürmek adına da önemlidir.

Uzayda topraksız tarım hakkında daha fazla bilgi edinmek için Emre Bayrak tarafından hazırlanan Bilim Çocukları Mars Görevinde kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer kitaplara ulaşmak isterseniz de aba Yayın internet sitesine göz atabilirsiniz.