aba-yayın-uzay-muhendisi-ne-is-yapar

Uzay Mühendisi Ne İş Yapar?

Günümüzde inanılmaz görevleri başarabilen uzay mühendisi pek çok alanda önemli işler üstlenmektedir. Bir uzay araştırma merkezinin inşasından tutun da uzay aracının fırlatılması, Mars’a iniş yapılması, internetin sorunsuz kullanılması için gerekli olan uyduların tasarlanması gibi çok sayıda önemli görev bu mühendislerin sorumluluğundadır. Bu önemli işleri başaran mühendislerin donanımlı olmaları gerekmektedir. Matematik, fizik ve teknik bilgiler mühendislerin başarılı olmaları gereken alanlardan yalnızca birkaçıdır.

Uzay Mühendisi Hangi Alanlarda Çalışır?

Uzayla ilgili hemen her konuda bu mühendisleri görmek mümkündür. Bilimsel bir ilkeyi gerçek dünya problemlerine uyarlamak ve problemi bu yöntemle çözmek de mühendislerin çalışmaları arasında yer almaktadır. Uzay mimarları ile mühendislerinin iş tanımları farklı olsa da aslında hepsi aynı amaca hizmet etmektedirler. Hepsinin genel amacı uzayın yeni sakinlerine sağlıklı bir yaşam alanı sağlamaktır.

Uzay mühendisi yaptığı nitelikli çalışmalarla uzaydaki yaşamı doğrudan etkileme potansiyeline sahiptir. Bir uzay gemisinin tasarlanması ve inşası için mühendislerden sonuna kadar yararlanılmaktadır. Bu mühendisler ülkelerin savunma sanayisi için de oldukça önemli çalışanlardır. Çünkü savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu yeni bir silah, bu mühendisler tarafından tasarlanabilir.

Uzayla ilgili çalışmak isteyenler, bu alana en çok yatırımı yapan Amerika’yı tercih etmektedir. Çünkü Amerika’da uzay alanında çalışmak için çok sayıda imkan bulunmaktadır. NASA, bu alanda çalışmak isteyen mühendisler için tercih edilenlerin en başında yer almaktadır.

Bu Alanda Çalışmak İçin Hangi Gereksinimlere İhtiyaç Duyuluyor?

Uzayla ilgili çalışmalar yapmak isteyen mühendislerin matematiğe hakim olmaları beklenmektedir. Çünkü alanla ilgili çalışmalarında matematik bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte; teorik ve pratik çalışmalarda Fizik biliminden de yararlanılmaktadır. İyi bir kurumda çalışmak isteyen mühendislerin kariyer anlamında yeterli bir deneyime sahip olmaları beklenmektedir. Bunun için kariyer sürecinin en başında alanla ilgili çalışmalara katılmak deneyim kazanma açısından önemlidir.

Türkiye’de uzay ile ilgili eğitim veren az sayıda üniversite bulunmaktadır. Bu nedenle uzay ile ilgili eğitim almak isteyenler yurt dışını hedefleyebilirler. Yurt dışında bu alana yönelik çalışma imkanları da oldukça yeterli düzeydedir.

Uzay mühendisi hakkında daha detaylı bilgi almak için Emre Bayrak tarafından hazırlanan Bilim Çocukları Mars Görevinde kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer kitaplara ulaşmak isterseniz de aba Yayın internet sitesine göz atabilirsiniz.