aba-yayin-ureme-sagligi-neden-onemlidir

Üreme Sağlığı Neden Önemlidir?

Üreme, nüfus artışı ile doğrudan ilgili olan bir eylemdir. Nüfus artışı ile olan bu bağından dolayı da dünya geleceğinin tartışıldığı konferanslarda dikkate alınmaktadır. 1994 yılının Eylül ayında Kahire’de gerçekleşen toplantıda da üreme sağlığı başta olmak üzere cinsellik ve cinsel sağlık konuları konuşulmuştur. Kahire’de gerçekleşen Dünya Nüfus ve Kalkınma Konferansı’nda üreme ile ilgili sağlık durumu tanımlanmıştır.

Üremenin sağlığı kavramı, insanların sağlıklı bir cinsel hayatlarının olmasına, üreme yeteneklerini kullanıp kullanmayacaklarını, ne sıklıkla kullanacakları konusunda karar verebilme özgürlüğü olarak açıklanmıştır. Üremenin sağlıklı olarak sürdürülmesi kadın ve erkek olmak üzere herkes için bir haktır. Bu kavram, yaşamı ve kişisel ilişkileri zenginleştiren cinsel sağlıkla bir bütünü oluşturmaktadır.

Üreme Sağlığı Nasıl Elde Edilir?

1994 yılında Kahire’de yapılan toplantıda, üreme sağlığı sağlıklı bir cinsel yaşam için üreme öncesinde bireylerin eğitilmeleri gerektiği söylenmiştir. Cinsellik ve üreme ile ilgili pek çok eğitimin bireylere kapsamlı bir şekilde verilmesi, konferans boyunca tartışılmıştır. Konferansta yapılan değerlendirmelere göre; dünya genelinde çocuk ölümleri, kadın sünnetleri ve çocuk evlilikleri önemli düzeyde azalma göstermiştir.

Gebelikteki etkili koruyucu yöntemlere erişimin artması, doğumların sağlık çalışanları eşliğinde gerçekleşmesi ve HPV aşısının bulunması diğer olumlu gelişmeler arasında yer almaktadır. HIV enfeksiyonu için tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ve yeni vaka sayılarının azalması hastalık nedeniyle meydana gelen çocuk ve yetişkin ölümlerini azaltmıştır. Konuyla ilgili önemli gelişmeler yaşanırken aynı zamanda sınırlı ilerlemeler yaşanan bazı alanlar da bulunmaktadır.

Cinsel Sağlık İçin Neler Yapılmaktadır?

Cinsel sağlık için yaşanan sınırlı gelişmelerin başında her gün bir milyon kişinin tedavi edilebilir cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kaldığı yer almaktadır. Aşılama ya da etkili tarama yöntemleri sonucunda önüne geçilebilecek hastalıklar nedeniyle kadınların ölmesi bu konuda olumsuz bir durumu yansıtmaktadır. Ölen kadınlar arasında her üç kadın birinin eşi tarafından şiddet gördüğü ya da cinsel şiddet yaşadığı tespit edilmektedir.

Üreme sağlığı konusunda detaylı bilgi almak için Editör Ayşen Bulut öncülüğünde hazırlanan aba Yayın tarafından satışa sunulan Öğretmen ve Öğretmen Adayları İçin Cinsel Sağlık Bilgileri Eğitimi kitabına Google Books’tan ulaşabilirsiniz. Benzer kitaplara erişmek için de aba Yayın resmi internet sitesini takip edebilirsiniz.