aba-yayın-tornavida-cesitleri-nelerdir

Tornavida Çeşitleri Nelerdir?

Tornavida, basit bir el aleti olarak vidaların sıkılmasında ya da gevşetilmesinde kullanılmaktadır. Farklı materyallerden üretilebilen tornavidaların orta kısmı genelde metalden yapılmaktadır. Bunun nedeni dönme işlemi sırasında tornavidanın sağlam durmasıdır. Tornavida, yivli uca sahip olan, vidalara değişik tork uygulayarak vidaları hareket ettiren metal çubuklardır. Tornavida çeşitleri değiştirilebilir uçlu model ya da sabit uçlu modele sahip olan türleri ile farklılaşmaktadır.

Değiştirilebilir uçlu modeller genellikle set halinde satılmaktadır. İhtiyaca göre tornavidanın ucu değiştirilebilmektedir. Farklı işlerde sorunsuz bir şekilde kullanmak için ucu değiştirilebilen tornavidalar tercih edilebilir. Bu tarz tornavidalar oldukça işlevseldir. Sıklıkla kullanılan tornavidalar; yıldız, kare, düz alyan tornavidalardır. Düz tornavidaların kullanım tarihi çok eskilere dayanmaktadır.

Tornavida Çeşitleri Hangi İşlevlere Sahiptir?

Tornavidalar farklı başlıkları ile çeşitli vidaları saat yönünde ya da tersi yönde çevirmektedir. Düz tornavidalardan sonra en çok kullanılan tornavidalar arasında yıldız uçlu olanlar bulunmaktadır. Düz tornavidalara göre yıldız tornavidalar vida başlığına daha sağlam bir şekilde oturmaktadır. Tornavida çeşitleri arasında kare uçlu olanlar da oldukça kullanışlıdır. Kare tornavida 1908 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Bu tür tornavidalar birbirinden farklı 5 boyutta kullanıcılara sunulmaktadır. Son dönemlerde zarar gören vida uçlarını çıkarmak için değişik tornavidalar da üretilmiştir. Yalama yapan bir vidanın yerinden oynatılması için özel bir tornavida ucu kullanılmalıdır. Ucu değişebilen tornavidalar bu anlamda farklı başlıklar sunarak kullanıcıların işlerini kolaylaştırmaktadır.

Torx Tornavida Ne İşe Yarar?

Torna vida çeşitleri arasında yer alan Torx model, yıldız alyan olarak da adlandırılmaktadır. Yıldız alyanlar 100 değişik boyutta üretilmektedir. Torx modelleri arasında standart bir şekle sahip olan alyan modelleri bulunmaktadır. Ayrıca standart şekilden farklı olarak üretilen alyanlar ile vida üzerinde daha sağlam bir tutuş elde edilebilmektedir. Bu vidaların altıgen şeklinde olanları için mini alyan anahtarı kullanılabilir. Mini alyan anahtarı, altıgen şeklindeki vidaların rahat bir şekilde sökülmesi ve takılması için tercih edilmektedir. Genellikle bisiklet ve motosikletlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tornavida çeşitleri ev içerisinde ihtiyaç duyulan basit işlerin yapılmasında yardımcıdır. Charles Platt tarafından yazılan Doç. Dr. Gamze Sart’ın Türkçeye kazandırdığı Make: Araçlar kitabını aba Yayın resmi internet sitesinden satın alabilirsiniz. Güncel konularda hazırlanmış videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart YouTube kanalına abone olabilirsiniz.