aba-yayın-aksesuarlari-dusmeyecek-sekilde-duvara-asma-yontemleri

Aksesuarları Düşmeyecek Şekilde Duvara Asma Yöntemleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan binalar ile diğer ülkelerde yapılan inşaatlardaki ev yapıları birbirinden farklıdır. ABD’de yapılan binalarda bazı çok katlı yapılar, ahşap kerestelerle çerçevelenmektedir. Tuğla ya da betondan yapılan büyük binalarda iç kısımda ince demirler bulunmaktadır. Duvara asma yöntemleri sırasında ilk olarak evin iç kısmının ahşap olduğu varsayılacaktır.

Duvar üzerinden işlem yapmak için duvarın arkasında neyin olduğunu bilmek yararlı olabilir. Çünkü duvarın içerisinde bulunan materyale göre kullanılacak malzeme seçilmelidir. Doğru malzeme ile montaj yapmak, duvara asılan aksesuarın daha sağlam bir şekilde duvarda durmasına yardımcı olacaktır. Amerikan evlerinde yer alan duvar keresteye montaj yapmak için bağlantı noktalarının tespit edilmesi gerekmektedir.

Duvara Asma Yöntemleri Nasıl Uygulanır?

Bağlantı noktaları ahşap çerçevede duvara asma yöntemleri için önemlidir. Bunlar genellikle dikey şekilde ve aralarında yaklaşık 60 cm olacak şekilde konumlanmaktadır. Bu dikey ahşapların aralarını biraz daha geniş bırakmak inşaat için tasarruf sağlayabilmektedir. Duvar içerisinde yer alan bağlantı parçalarını bulmak için dedektör kullanabilirsiniz. Dedektör kullanmak istemeyenler duvarda yer alan menteşelere vurarak, oyuk sesi çıkarmayan alanları bularak bağlantı parçalarının yerlerini tespit edebilir.

Bu konuda verilebilecek bir diğer ipucu da elektrik bağlantı noktasının bulunması ile ilgilidir. Duvarda yer alan bir elektrikli priz genellikle duvarın içerisinde yer alan herhangi bir bağlantı noktasının içerisinden geçmektedir. Bağlantı parçasını başka bir yöntemle bulmak için, bir iğne ve pense kullanabilirsiniz. Bağlantı noktasının nerede olduğuna dair genel bir fikir edindiyseniz duvara iğne çakarak da tespit yapabilirsiniz.

Aksesuarlar Duvara Nasıl Monte Edilir?

Belirtilen yöntemleri kullanarak iki bağlantı parçasını bulmanız gerekmektedir. Bundan sonrası basit bir montajlama işlemi ile tamamlanabilir. Aksesuarların duvarda sağlam bir şekilde durması için montaj tavsiyelerine dikkat etmek önemlidir. Raf montajları sırasında farklı şekillerde üretilen dirsekler kullanılabilir. Bu dirsekler rafların ya da diğer aksesuarların duvarda daha sağlam bir şekilde durmalarını sağlayacaktır. Dirsek montajı, bağlantı noktalarını tespit ettikten sonra zor değildir. Aksesuarların montajında daha sağlam bir iş yapmak için farklı ekipmanlar kullanılabilmektedir.

Duvara asma yöntemleri ev içerisinde basit işlemler yapmak için tercih edilebilir. Charles Platt tarafından yazılan Doç. Dr. Gamze Sart’ın Türkçeye kazandırdığı Make: Araçlar kitabını aba Yayın resmi internet sitesinden satın alabilirsiniz. Güncel konularda hazırlanmış videolara Doç. Dr. Gamze Sart YouTube kanalından erişebilirsiniz.