aba-yayın-matkap-secimi-ve-kullanimi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler

Matkap Seçimi ve Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pek çok montaj işinde matkaplar işlevsel özellikler sunmaktadır. Matkap seçimi yapılacak işe göre doğru bir şekilde olmalıdır. Matkapların içerisinde matkap kovanını çeviren bir motor bulunmaktadır. Bu kovan matkap ucunu tutmaktadır. Matkaplar farklı uçlardan meydana gelmektedir. Tornavida takma uçları ile matkap uçları, en yaygın uçlar arasında yer almaktadır.

Matkap uçları ihtiyaç duyulan deliklerin açılmasına yardımcıdır. Bir matkap ucu, tornavidanın ucuna çok benzemektedir. Matkaplar genel olarak motoru olan ve sonunda bir matkap kovanı olan alettir. Matkap uçları, matkap kovanına sığmaktadır. Matkap ucu delik açma işlemleri için kullanılmaktadır. Eskiden kişisel kullanımlar için elektrikli bir matkap bulmak kolay değildi. Çünkü bunlar üretilmemekteydi.

Matkap Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Yapılacak işe göre doğru bir matkap seçimi yapılmalıdır. Matkaplar şarjlı ve şarjsız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Şarjlı matkaplar, şarjsız matkaplardan daha ucuzdur. Ayrıca şarjlı matkaplar prize takılarak uzun süre kullanıma imkan tanımaktadır. Bu matkaplar, sonrasında değiştirilmesi gereken pahalı pillere sahip değildir. Şarjlı matkaplar şarjlı yapısı sayesinde kullanıcılarına avantaj sağlamaktadır.

Bu durumun bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Eğer şarjlı matkap prize takılı ise, çalışma yapılan alan prize yakınsa matkabın kablosu sorun teşkil edebilmektedir. Bu durumda matkap kabloları çalışma sırasında ayağa dolanma sorunu oluşturabilir. Bu durum işin kısa sürede ve güvenli bir biçimde tamamlanmasına neden olabilir. Eğer çalışma alanı ile priz arasında mesafe bulunuyorsa, bu durumda uzatma kablosuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Matkaplar Büyük Olmak Zorunda mı?

Matkapların gücü ve boyutları yapılacak işe göre doğru bir şekilde seçilebilir. Bir beton delme işlemi yapmayacaksanız öyle büyük ve pahalı bir matkaba ihtiyacınız olmayacaktır. Şarjsız matkaplar için pil kullanılmaktadır. NiCad bataryalar bu anlamda lityum iyon bataryalardan daha büyük ve ağır bir yapıya sahiptir. Ayrıca NiCad bataryalar kullanılmadıklarında da içindeki enerji boşalmaktadır. Bu bataryaların tamamen boşalmadan tekrar şarj edilmemesi önerilmektedir. Ayrıca çok sık aralıklarla da bu tür bataryalar şarj edilmemelidir. Lityum iyon bataryalar şarj tasarrufu açısından kolaylık sağlamaktadır.

Matkap seçimi işin kalitesini ve verimini yakından etkilemektedir. Charles Platt tarafından yazılan Doç. Dr. Gamze Sart’ın Türkçeye kazandırdığı Make: Araçlar kitabını aba Yayın resmi internet sitesinden satın alabilirsiniz. Güncel konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart YouTube kanalını takip edebilirsiniz.