aba-yayın-sirket-yonetimi-icin-altin-kurallar

Şirket Yönetimi İçin Altın Kurallar

Başarılı bir şirket yönetimi tüm liderlerin arzuladığı bir konu. Günümüzde çok sayıda şirket faaliyet göstermekte ve buna rağmen başarılı olanların sayısı bir elin parmakları kadar. Bu nedenle, şirket idaresinin nasıl yapılması gerektiği merak edilen konular arasında yer alıyor.

Başarılı bir şirkette iyi bir yöneticinin bulunması kadar çalışanların da donanımlı olmaları gerekiyor. Yaptığı işi benimseyen çalışanlar, firmanın başarılı olması için elinden geleni yapabilir. Bunun aksine, firmada yaptığı işten sıkılan, kendini değersiz hisseden ve kötü yönetilen bir şirkette çalışanlar da zamanla, mesai saatinin bitmesini bekleyen çalışanlara dönüşecektir.

Yöneticilerin Çalışanlarını Takdir Etmesi

Bir şirket için motivasyon her şey. Motivasyonun kaynağı da şirket yöneticileri ve müdürlerdir. Şirket çalışanları, işle ilgili olarak bazı dönemlerde zorluklar yaşayabilir. Bu zorlukları görmek ve gerektiğinde müdahale etmek yöneticilerin en önemli görevleri. Çalışanların takdir edilmeleri ve başarılı girişimlerinin desteklenmeleri şirketin gelişimi için son derece önemli.

Şirket yönetimi söz konusu olduğunda çalışanlara yönelik şikayetler de önemli konular arasında yer alıyor. Çalışanlarla ilgili şikayetler ya da memnuniyetsizlikler direkt olarak ilgili çalışana anlatılmalı. Herkes haberdar olabileceği şekilde bu tür konular tartışmamalı. Çünkü böyle bir yaklaşım, çalışanın iş arkadaşları karşısında küçük düşmesine yol açabilir. Çalışanlarla ilgili memnuniyetsizlikler, direkt olarak çalışanın kendisine bildirilmeli.

Mütevazı Bir Yönetici Olmak

Şirket çalışanlarının işe yönelik verdikleri çabayı desteklemek önemli. Bu durum çalışanların performansını artıran bir durum. Bunun dışında, yöneticilerin mütevazı olmaları da şirket içerisindeki olumlu havaya katkı sağlıyor. Çalışanlarından daha fazla bilgiye ve deneyime sahip olan yöneticiler mütevazı ilişkiler kurmaya dikkat etmeliler.

Bütçe Bilincine Sahip Olmak

Şirketin geleceğini yakından etkileyen tüm kararlar ekonomik yeterliliğe dayanıyor. Ekonomik anlamda güçlü olmayan şirketler, yeni girişimlerde bulunamıyor. Bunun için de şirket yöneticilerinin bütçe bilince sahip olmaları önemli. Gelirleri artırıcı ve giderleri azaltıcı önlemleri almaya özen gösterilmeli. Şirketin kasasını güçlendiren önlemler bilhassa zorlu ekonomik dönemlerde alınmalı.

Sevilen bir yönetici, şirket çalışanlarının beğenisini kazanan ve yönetime yardımcı olmaya çalışan yöneticilerdir. Şirketin başarılı olmasında şirket yöneticilerine pek çok görev düşüyor.

Şirket yönetimi hakkında daha detaylı bilgi almak için Google Books üzerinden Öncüler: Değişimin En Büyük Platformu İş Dünyası kitabına ulaşabilirsiniz. Diğer ilgi çekici kitaplara da aba Yayın resmi internet sitesi üzerinden erişebilirsiniz.