aba-yayın-iyi-yonetici-nasil-olmali

İyi Yönetici Nasıl Olmalı?

Günümüzde pek çok şirketin ilgi duyduğu konuların başında iyi yönetici nasıl olmalı sorusu yer alıyor. Başarılı bir yönetici, şirketler için son derece önemli, çünkü şirketin başarısını direkt olarak yöneticiler belirliyor. Bir şirketin faaliyet gösterdiği sektörde öne geçmesini sağlayan en kilit aktör, şirket yöneticileri. Peki başarılı bir yönetici nasıl davranmalı ya da hangi özelliklere sahip olmalı?

Başarılı bir yöneticinin sorumluluk almayı seven ve yeri geldiğinde öne çıkabilen bir lider olması bekleniyor. Böyle bir liderin, şirket çalışanları tarafından da takdir edildiği görülüyor. Sorumluluk alabilen yöneticiler, çalışanların özgüvenlerini artırıyor ve daha güvenli bir şekilde çalışmalarını sağlıyor. Sorumluluk alan yöneticilerin, gelecekte de önemli liderler olacağı tahmin ediliyor.

İyi Yönetici Sert Davranış Kalıpları Sergilemeli mi?

Eski dönemleri daha çok hatırlatan sert yönetici imajı, günümüzde yerini farklı yaklaşımlara bırakmış durumda. İyi yönetici sert davrandığında, çalışanların öfkesini kazanıyor. Her ne kadar pek çok organizasyonda çalışanlar öfkelerini üstlerine gösteremeseler de bu durumun iş performansı ile ilişkisi bulunuyor.

Başarılı Yöneticilerin Donanımlı Olmaları Önemli!

Donanımlı yöneticiler, çalışanlar tarafından daha fazla saygı görüyor. Ayrıca, iş süreçlerine yönelik çalışanların doğru bir şekilde yönlendirilmesi de bu sayede mümkün oluyor. Donanımlı bir yönetici, iş süreçleriyle ilgili sorunları ne kadar isabetli çözerse, yönettiği insanlardan o kadar fazla takdir topluyor.

Günümüzde donanımlı bir yöneticinin iş süreçlerine çok hakim olması ve en az bir yabancı dili çok iyi bilmesi bekleniyor. Teknik bilginin yanı sıra, yöneticilerin düzgün bir diksiyona da sahip olmaları gerekiyor. Düzgün bir diksiyona sahip olan yöneticilerin karşısındaki etkileme gücü daha yüksek oluyor.

İyi Yönetici İletişime Açık Olmalı

Yöneticilerin ulaşılmaz olduğu dönemler artık çok gerilerde kaldı. En azından çalışanlarından yüksek düzeyde verim elde etmeleri bekleyen şirketler için durum böyle. Ulaşılabilen yöneticiler kadar iletişime açık olan ve güçlü bir iletişim yeteneğine sahip olan yöneticilerin de önemi her geçen gün artıyor. İş süreçlerinde yaşanan sorunları, direkt yöneticiye anlatmak isteyen çalışanlar, bu taleplerinin boş çevrilmesinden rahatsızlık duyabiliyor. Bu durum, çalışanların işlerini benimsemelerini dahi engelliyor.

İyi yönetici nasıl olmalı sorusuna cevap bulmak için Google Books üzerinden Öncüler: Değişimin En Büyük Platformu İş Dünyası kitabına ulaşabilirsiniz. Diğer ilgi çekici kitaplara da aba Yayın resmi internet sitesi üzerinden erişebilirsiniz.