aba-yayin-simsek-nedir-kavanozda-simsek-yapabilir-misin

Şimşek Nedir? Kavanozda Şimşek Yapabilir Misin?

Statik elektrik kavramından bahsetmiştik. Şimşek nedir sorusuna statik elektrik üzerinden cevap verebiliriz. Şimşek, statik elektriğin çok daha büyük bir hali olarak düşünülebilir. Bir fırtına çıktığı zaman, bulutlarda bulunan su damlacıkları birbirine çarpmaya başlar. Bu çarpma sonucunda elektronlar serbest kalır. Elektronların serbest kalması sonucunda elektrik yükü meydana gelir.

Bu yük o kadar güçlü ve şiddetlidir ki senin gökyüzünde gördüğün şimşek meydana gelir. Şimşek anlık ortaya çıkar ve seni bir anda korkutabilir. Şimşek gördüğün zaman onun resmini bir kağıda çizmelisin. Çizdiğin resmin altına da şimşek çaktığı sırada gökyüzünde neleri gözlemlediğini yazabilirsin. Şimşek çaktığında gökyüzünde sevimli dostlarımız kuşları görebildin mi?

Şimşek Nedir? Haydi Kendi Şimşeğimizi Yapalım!

Şimşek nedir, nasıl oluşur sorusunu daha iyi anlaman için kendi şimşeğini yapabilirsin. Böylece şimşek görmek için havanın kapanmasını ya da yağmur yağmasını beklemene gerek kalmaz. Şimşek yapmak için ihtiyaç duyduğun malzemeler ise şunlar: alüminyum folyo, metal kapaklı kavanoz, makas, raptiye, kurutma makinesi kağıdı, şişirilmiş balon. Deneyi yaparken nemin düşük olduğu bir günü tercih etmelisin.

Alüminyum folyodan 12×12 cm kare biçiminde bir parça kesmelisin. Kesilen parçayı, iki kez eşit olacak biçimde katla. Katlama sonucunda küçülen kareyi, kavanozun dibine at. Bu şekilde pozitif kutup oluşturmuş olursun. Elektronların akacağı negatif bir kutup oluşturmak için kurutma kağıdını kavanozun üstüne raptiyeler yardımı ile tuttur. Kavanozun kapağını kapat ve kapağı da raptiyele. Şişirilmiş balonu al ve saçına sürtmeye başla.

Şimşek Ne Zaman Oluşacak?

Şimşek çakması nedir sorusuna gözlemsel bir cevap arıyorsan saçına sürttüğün balonu kavanoz kapağının üzerine koymalısın. Odayı karanlık bir hale getir ve şimşek oluşumunu gözlemle. Eğer yaptığın işlemler sonucunda malzemelerde yeteri kadar yük oluştuysa kavanozun içinde şimşeğin oluştuğuna tanık olacaksın. Bu deneyi arkadaşlarınla beraber de yaparak gözlemlerini bir kağıda not alabilirsin. Şimşek oluşumu için odanın karanlık olması oldukça önemli. Deneyin sonucunu görebilmen için odanın yeteri kadar karanlık olduğundan emin olmalısın. Şimşek nedir sorusuna deney yaparak cevap bulman gayet güzel.

En iyi çocuk kitapları arasında yer alan ve Aba Yayıncılık tarafından Türkiye’de satışa sunulan ‘Oley! Kutlama Günlüğüm’ kitabına Google Play Store üzerinden ulaşabilirsiniz. Aba Yayın tarafından sunulan pek çok kitabı Aba Yayın resmi internet sitesinden takip edebilirsiniz.