aba-yayin-siir-yazmak-siir-yazarak-duygu-ve-dusuncelerini-ifade-et

Şiir Yazmak: Şiir Yazarak Duygu ve Düşüncelerini İfade Et!

Şiir yazmak eğlenceli olduğu kadar sanatsal yönü de olan bir etkinlik… Hemen her konuda şiir yazabilirsin. Duygu ve düşüncelerini en iyi ifade etmenin yollarından birisi şiirlerdir. Bir de anlamlı ve sesteş kelimeler kullanırsan ortaya harika bir eser çıkabilir. Belki yazdığın şiirle ileride bir ödül dahi alabilirsin. Bir resme bakarak şiir yazmaya başlayabilirsin. İlk önce güzel bir resim çizebilirsin ya da hazır çizilmiş bir resimden esinlenebilirsin. Resimde neler görüyorsun? Resimde gördüklerin sana neler düşündürüyor? Şiirde esas olan, gördüğün ya da düşündüğün bir olgunun sende bıraktığı izlenimleri yansıtmandır. Resimde gördüklerin sende neler uyandırıyorsa ya da hangi düşünceleri çağrıştırıyorsa serbestçe yaz!

Şiir Yazmak Duyguları Anlatmanın En İyi Aracı!

Sesi çıkmayan bir kuş hakkında neler söyleyebilirsin? Haydi sesi çıkmayan sevimli arkadaşımız kuş için güzel bir şiir yaz! Sesi çıkmayan arkadaşımızın düşüncelerini bizlere anlat! Biz de sevimli arkadaşımızı senin yazdığın şiir sayesinde daha iyi anlayabilelim. Karşılıklı anlaşmanın en güzel yolu dili kullanmak. Dili kullanmanın sayısız faydası bulunuyor. İster konuşarak ister kelimeleri kağıda dökerek duygularını anlatabilirsin.

Her zaman yazının kalıcılığını düşünerek duygu ve düşüncelerini şiir ya da düz yazı ile insanlara aktarabilirsin. Şiir yazmak biraz sanat yapmayı da gerektirebilir. Öncelikle şiirin için etkileyici bir başlık bulmalısın. Şiirinin etkileyici bir başlığa sahip olması diğer insanlar tarafından ilgi görmesini sağlar. Bu nedenle çok şık bir başlık seçmelisin.

Şiirde Nelere Dikkat Etmelisin?

İyi şiir yazmak için içinden gelenleri kağıda dökmelisin. Sırf güzel görünecek ya da diğerleri beğenecek diye içinden gelmeyen hiçbir şeyi kağıda yazma! Bu senin şiirin, bu nedenle senin gibi özel cümleleri olmalı. Her şiir, sahibine ait olan özel ifadelere ve anlamlara sahiptir. Sen de bu özel anı bozma ve şiirini içinden geldiği gibi kağıda aktar. Dizelerinin kaç mısradan oluşacağına karar ver ve ne anlatmak istediğini ortaya koy. Gerisi zaten düşüncelerin kadar hızlı bir şekilde akacaktır. En güzel şiirler, kişinin kalbini de katarak yazdığı şiirlerdir. Şiir yazmak sanıldığı kadar sıradan bir iş değildir.

Wee Society tarafından hazırlanan ‘Yazmak Bir Harika! Hikaye Günlüğüm’ kitabı, çocukların resimlere bakarak kendi hikayelerini yazmalarına imkan tanıyor. Aba Yayıncılık tarafından sunulan kitaba ulaşmak için Google Books’u ziyaret edebilirsiniz.