aba-yayin-haiku-nedir-corabinla-ilgili-haiku-yazabilir-misin

Haiku Nedir? Çorabınla İlgili Haiku Yazabilir misin?

Haiku nedir sorusuna Haiku’nun dünyanın en kısa şiir türü olduğu cevabını verebiliriz. Japonlara ait olan Haiku şiir türü, 3 satırdan meydana geliyor.  ‘Eğlenceli mısra’ anlamına gelen Haiku, dünya genelinde pek çok şairi etkilemiş durumda. Az kelime kullanımına rağmen esaslı olayları ve duyguları anlatma özelliğine de sahip. Türk edebiyatında Oktay Rifat, Orhan Veli Kanık ve Melih Cevdet Anday’da da Haiku türüne rastlamaktayız. Peki bu kadar ünlü şair Haiku yazarken sen de bir şeyler karalayabilir misin? Bence harika bir Haiku yazabilirsin. İhtiyacımız olan biraz ilham, biraz hayal gücü ve çokça zaman… Zamanımızın çoğunu Haiku için konu seçiminde kullanabiliriz. Japonca şiirler ve anlamları söz konusu olduğunda Haiku türü gündeme gelmekte.

Haiku Nedir? Haiku Nasıl Yazılır?

Haiku nasıl yazılır sorusuna kısa bir cevap verebiliriz. Japonların yazdıkları Haiku türü genellikle 3 kelimeden oluşan birer mısralık örneklerden. Kelimeler bir sütun şeklinde birbiri ardına sıralanmakta. Dünya genelinde en büyük Haiku şairi olarak Matsuo Bashō bilinir ve Matsuo Bashō şiirleri bu anlamda oldukça kıymetli. Basit bir Haiku örneği için dikkat etmen gerekenler şunlar:

  • Üç mısradan oluşan bir şiir olmalı,
  • İlk mısra yalnızca 5 heceye sahip olmalı,
  • İkinci mısra 7 heceden meydana gelmeli,
  • Üçüncü mısra 5 hece ile tamamlanmalı.

Haiku nedir sorusuna biraz karışık olsa da geçerli bir cevap verebildim sanırım. Şimdi güzel bir Haiku örneği hazırlayabilirsin.

Çorabınla İlgili Bir Haiku Yazmalısın

Şimdi Haiku türünü denememiz gerekiyor. Günlük yaşantında öğrendiğin bir bilgiyi pratikte kullanmalısın. Pratikte kullanılan bir bilginin kalıcılığı daha fazla olacaktır. Yeni öğrendiğin bir bilgiyi hemen dene! Bu sayede o bilgiyi öğrenmen ve kavraman hızlanacaktır. Haiku tarzı denemelerine çorabınla başlayabilirsin. Şiirinde çorabınla ilgili seni en çok etkileyen şeylerin neler olduğundan bahset.

Çorabın çizgilere mi sahip yoksa üzerinde sevimli resimler mi var? Çorabın soğuk kış günlerinde ayaklarını iyi ısıtıyor mu? Çorabını çok seviyor musun yoksa onunla sadece iş ilişkiniz mi var? Tüm bunlardan bahset ve çorabınla ilgili Haiku şiirini en güzel şekilde tamamla. Şiir bittikten sonra şiirini ailene okuyabilirsin. Haiku nedir sorusunun cevabını onlar da bilmiyor olabilir. Sen onlara anlatabilirsin.

Wee Society tarafından hazırlanan ‘Yazmak Bir Harika! Hikaye Günlüğüm’ kitabı, çocukların resimlere bakarak kendi hikayelerini yazmalarına imkan tanıyor. Aba Yayıncılık tarafından sunulan kitaba ulaşmak için Google Books’u ziyaret edebilirsiniz.