aba-yayin-resimli-cocuk-kitaplari-bir-resme-bakarak-hikaye-yazmak

Resimli Çocuk Kitapları: Bir Resme Bakarak Hikaye Yazmak

Resimli çocuk kitapları eğlenirken öğrenmeyi sağlayan sevimli kitaplar… Hazır bir hikayeyi okumaktansa kendi hikayeni yazabilirsin. Bunun için gerekli olan yalnızca birkaç resim ve hayal gücü… Resme bakarak kendi dünyanı kağıda dökebilirsin. Öncelikle resimde ne gördüğüne dikkat etmelisin. Denizin üzerinde küçük bir tekneye binen bir ördek mi görüyorsun? O zaman bu sevimli ördek kocaman denizin üzerinde küçük bir tekne ile ne yapıyor? Ya büyük dalgalar gelirse ve sevimli ördeği alıp götürürse ne olacak? Bu hikayede denizde kocaman bir dalga olması ya da olmaması tamamen senin elinde! Bunun için endişe etmene gerek yok… Hikayeyi yazan sensin!

Resimli Çocuk Kitapları İle Hikaye Yazmak

Resimli çocuk kitapları ile hikaye yazmak için hayal gücüne güvenebilirsin. Şimdi kitabın bir sayfasını çevir ve ne gördüğünü bir kenara yaz. Resimde bulunan karakterler kimler? Karakterlerin neden orada olduklarını ve neler konuştuklarını da yazmalısın. Resimde iki tane sevimli çocuk var ve birlikte oyun oynuyorlar. Ancak küçük olan çocuk neden arkadaşının beresini tutuyor?

Bunun bir sebebi olmalı? Birlikte karların üzerinde kayak yapıyorlar. Kayak yaparken karşılarına dev bir tümsek çıkarsa ne olacak? Ya da vahşi bir hayvan aniden önlerine çıkarsa ve bizimkilere saldırırsa? Böyle şeylerin olması şimdilik imkansız, çünkü hikayeyi sen yazıyorsun. Güzel düşüncelere sahip olan çocuklar güzel sonlu hikayeler yazarlar.

Bir Kaplumbağa Bisiklete Biniyor!

Bir kaplumbağa bisiklete biniyor. Ortalık yemyeşil ve oldukça sakin. Kaplumbağa beyaz bisikleti ile doğayı seyrederek yoluna devam ediyor. Temiz havayı içine çekerken çevredeki ağaçların tepesinde bulunan kuşların sesini duyuyor. Kuşlar sevimli kaplumbağaya ‘Merhaba!’ derken, kaplumbağa bisikleti ile eğlenerek gidiyor. Ancak bir anda bisikletin tekeri büyük bir taşa çarpıyor.

Tekerleğin taşa çarpmasının ardından bisikletin dengesi bozuluyor ve kaplumbağa sert bir şekilde yere düşüyor. Bunu gören ağaçtaki kuşlar kahkahalarına engel olamıyor. Duruma çok sinirlenen kaplumbağa, yerden eline aldığı taşları, ağaçtaki kuşlara doğru fırlatıyor. Yere düşen kaplumbağanın dizinde ufak bir yara meydana geliyor. Bisikletini yerden kaldıran sevimli kaplumbağa yoluna tekrar devam ediyor.

Resimli çocuk kitapları her dönem ilgi gören kitaplar arasında yer alıyor. Wee Society tarafından hazırlanan ‘Yazmak Bir Harika! Hikaye Günlüğüm’ kitabı, çocukların resimlere bakarak kendi hikayelerini yazmalarına imkan tanıyor. Aba Yayıncılık tarafından sunulan kitaba ulaşmak için Google Books’u ziyaret edebilirsiniz.