scratch

Scratch ile Kodlama Çok Kolay!

Scratch ile Kodlama

Giderek daha da teknoloji merkezli hareket eden dünya bu dilden anlayan kişilere ihtiyaç duyuyor. Bundan 10-20 yıl sonra yetişkin statüsünde olacak olan şimdinin çocukları bugünden çok daha fazla teknik bilgi gerektiren bir dünyada yaşayacaklar. Bu da onların kodlamacı olmalarını gerektirmese de en azından kod okur-yazarlığına sahip olmalarını gerektiriyor. Yazılımın mantığını anlayan çocukların gelecekte teknolojik konularda daha başarılı olacağı da öngörülüyor. Bu da aileleri çocuklarına kodlama eğitimi aldırmaya yöneltiyor.

Hazır belirli kodların değiştirilerek ve üzerine eklemeler yapılarak öğrenme biçimi ise çoğu uzmandan destek gördü. Bu yöntemle çocuk birkaç kendi düzeyinde uğraş vererek ortaya çalışan bir mekanizma çıkarabiliyor; bu da ona özgüven sağlıyor. Daha derin bilgilere, yüzeyin altındaki çalışma mantığına yönelebilmesi de bu özgüven sayesinde oluyor. Çocukların eğlenerek ve kolayca kodlama öğrenebilmeleri Scratch ile de mümkün.

Kimler Scratch ile kodlama öğrenebilir?

Scratch bir programlama dilinden çok daha fazlası. Çocukların öğrenebildikleri, iletişim kurdukları, çalışmalarını birbirleriyle paylaşabildikleri gelişime oldukça açık bir platform. 8-16 yaş arası için uygun olan Scratch daha küçük yaşlar için de duruma göre kullanılabiliyor. Bu opsiyonu değerlendirmek istemeyenler için ise 5-7 yaş arasına hitap eden Scratch Junior değerlendirilebilir.

Scratch ile Nasıl başlanır?

Scratch online ve ücretsiz bir uygulama. Bilgilerinizle kaydolduktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Başlangıçta uygulamanın önerdiği adım adım açıklayıcı olan eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Başlangıç Kılavuzu da yine yeni başlayanlar için üretilmiş bir yönlendirme hizmeti.

Blok Kodlamalar

Başlangıçta da söz ettiğimiz gibi program blok kodlamalara izin verir. Örneğin bir objeyi yerinden oynatmak için: “Objeyi 5 adım uzaklaştır.” gibi net komutlar vermelisiniz. Geliştirici doğasıyla Scratch, çocukların görsel programlamanın temellerini öğrenmesini; mantık, yapı ve nedensellik kavramlarını tanımasını; animasyon ve interaktif öğelerle çalışmalar yapmasını sağlar.

Paylaşmayı Öğrenmek

Çocukların her türlü eğitiminde ilk amaç sosyalleşmeyi ve paylaşmayı öğrenmeleri. Birbirleriyle ve dünya ile doğru ilişkiyi kurduklarında öğrenme süreçleri çok daha kolaylaşıyor. Scratch’in online topluluğu bu aktiviteyi dijital ortama taşıyor. Online’da birbirleriyle iletişim kurarak çalışmalar yapan çocuklar yüz yüze sosyalleşemedikleri bu anları da değerlendirmiş oluyorlar. Olanaklar sadece çalışmalarını birbirlerine göndermeleriyle kısıtlı değil. Bir öğrenci diğerine bitmemiş bir çalışmasını iletiyor ve diğeri üzerinden devam edebiliyor. Böylece ortaya ortak hazırlanmış ürünler çıkıyor. Yeni keşiflerini duyurmak, çalışmalar üzerine tartışabilmek de olanaklar arasında.

Tamamen çocukların zorlanmadan fakat kalıcı şekilde öğrenmeleri için üretilen Scratch kodlama eğitimi için tercih beş yaştan itibaren tercih edilebilir.

İlgili Kitaplar