aba-yayin-salesforce-sirketi-koyunlari-yaratan-cobanlar-degildir

Salesforce Şirketi: Koyunları Yaratan Çobanlar Değildir

‘Koyunları yaratan çobanlar değildir’ sözü ne kadar da doğru bir sözdür. Koyunları yaratanlar yine koyunların kendisidir. Salesforce şirketi ırkçılıkla ilgili tüm olumsuzlukların karşısında duran bir şirket olmuştur. Amerika’da siyahi insanların polis memurları tarafından öldürülmesi sonucunda Amerika genelinde ciddi bir tepki oluşmuştu.

Bu konu hakkında ben de iyi niyetli olarak bir Twitter mesajı gönderdim. Ancak bu mesaj hiç beklemediğim kadar olumsuz şekilde algılandı ve tarafıma çok sayıda kötü mesajlar gönderildi. Aslında olayın ardından o tarz bir mesaj göndermek her ne kadar kötü niyetli olmasa da doğru bir davranış değildi. Mesajıma cevap veren herkese özel olarak mesaj gönderdim. Hepsinden tek tek özür dileyerek durumu izah ettim.

Salesforce Şirketi ve Irksal Çeşitlilik

İlerleyen aşamada, şirketimizde çalışan siyahi çalışan sayısını en kısa sürede öğrendim. Salesforce şirketi olarak çok az sayıda siyahi çalışanımız vardı. Şirketimizde çalışan siyahi çalışanlarımıza, kendilerini şirket içerisinde nasıl hissettiklerini sordum. Kendilerini çok yalnız hissettiklerini ve güvende olmadıklarını düşündüklerini öğrendim. Bu duruma acilen bir çözüm bulmamız gerekiyordu.

Eğer ırkçılık konusunda olumlu bir söz söylemek istiyorsak işe öncelikle şirketimizi düzenlemekle başlamalıydık. Yani bunun için şirketimizdeki ırksal çeşitliliği arttırmalıydık. Ayrıca şirket içerisinde yeterince temsil edilmeyen grupların sorunlarının, diğer şirket çalışanları tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamalıydık. Bunun için Molly’den destek istedim.

Neler Yapılabilir?

Salesforce şirketinin Hawaii’deki yönetici liderlik toplantısında kültür konulu bir toplantı gerçekleştirdik. Irksal çeşitlilik konusunda ne kadar samimi ve kararlı olduğumuz yönünde bazı sorular duydum. Ancak sonuç olarak; eşitlik konusunda ileriye dönük planlarımızda taviz vermeyeceğimizi belirttim. Eşitlik, artık şirketimizin en temel değerlerinden biri olmuştu. Şirket içerisinde çalışanlarımız arasında eşitlik sağlamak adına yapılanmaya gittik.

Yani sürece uzaktan seyirci kalmak yerine önce aynada kendimize bakmayı daha doğru bulduk. Çalışanlarımızın kendilerini şirketimiz nezdinde güvende hissetmesi, bizler için son derece önemlidir. Bu dengeyi sağlayamayan şirketler kısa zaman sonra çalışanları ile ciddi sorunlar yaşayabilirler.

Salesforce şirketi için eşitlik konusu önemli bir yerde bulunmaktadır. Konu hakkında detaylı bilgi edinmek için Marc Benioff ve Monica Langley tarafından kaleme alınan Öncüler: Değişimin En Büyük Platformu Olarak İş Dünyası kitabına Google Books’tan ulaşabilirsiniz. İlgi çekici konularda hazırlanmış kitaplara ulaşmak için aba Yayıncılık resmi internet sitesine göz atabilirsiniz.