aba-yayin-salesforce-sirketi-dikkatli-olmak-ve-gelecegi-ongormek

Salesforce Şirketi: Dikkatli Olmak ve Geleceği Öngörmek

Dikkatli olmak ve geleceği öngörmek konuları üzerinde dikkatle durmakta fayda vardır. Salesforce’un başındaki biri olarak kendime örnek aldığım kişi Albert Einstein’di. Bana göre Einstein, dünyanın en zeki insanı ve en büyük mucididir. Einstein, bu kadar zeki olmasının yanı sıra aynı zamanda sosyal adalet kavramının da güçlü bir savunucusu olmuştur.

Bu kadar özelliklere sahip olmasıyla beraber işine olan hevesi ve tutkuyu da unutmamak gerekmektedir. Einstein, önyargılı fikirleri bir kenara bırakmayı başarabilmiş biri olarak dünyayı sınırsız bir şekilde algılamayı başarmıştır. Ben de Albert Einstein’dan ilham alarak Salesforce şirketinde benzer tarzda bir ruh oluşturmayı hedeflemiştim.

Geleceği Öngörmek ve Steve Jobs

San Francisco’daki ilk kiralık dairemizde Salesforce şirketinin büyümesi için çalışmalar yapıyorduk. O zamanlar Albert Einstein’in bir resmini de duvarımıza asmıştık. Çalışmalarımız boyunca Einstein, sürekli olarak duvardan bize bakıyordu. Bu durum bana ciddi anlamda ilham veriyordu. Steve Jobs’la tanışma şansını Apple’da staj yaptığım 1984 yılında elde ettim. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde bir öğrenci olarak, Apple’a şans eseri kabul edilmiş biriydim.

Daha sonra, yazılımda yer alan bir hatayı bulduktan sonra Macintosh ekibiyle iletişime geçtim. Bu görüşmeler bir anda iş görüşmesi haline dönüştü. Aslında geleceği öngörmek konusunda o zaman pek bilgi sahibi değildim. Apple gibi bir şirkette çalışmak için kendimi yazılım konusunda yetersiz hissediyordum. Çünkü yalnızca basit programlamaya dayalı çalışmalar yapmış biri olarak, Apple’ı devler ligi olarak görmekteydim.

Steve Jobs’un Bana Önerisi

Apple’da staja başladığımda, Steve jobs’u her gördüğümde yerimden kalkarak kendisine bir şeyler soruyordum. Kendisiyle o sıralarda öyle uzun uzadıya konuşamıyordum ancak küçük sohbetler zamanla birikiyordu. Bu küçük sohbetlerin birikmesi sonucunda Steve ile aramızda bir bağ oluştu. Zamanla Steve’le epey bir ortak noktamız olduğunu fark ettim. Stajım bittikten sonra da Steve ile zaman zaman konuşuyorduk. Kendisi adeta benim akıl hocam olmuş durumdaydı. 2003 yılında kendimi Apple’ın genel merkezinde bulmuştum.

Bu dönemde Salesforce şirketinin faaliyete başlamasının ardından tam 4 yıl geçmişti. Salesforce olarak 400 çalışanı işe almış ve 50 milyon dolardan daha fazla da gelir elde etmeye başlamıştık. Kendimi sıkışmış olarak hissetmekteydim. Yani şirketin ilerlemesi için hangi hamleyi yapmanın doğru olacağını kestiremiyordum. Böyle durumlarda bir akıl hocasına başvurmak faydalı sonuçlar sağlayabilir. Apple genel merkezinde beklerken birkaç dakika sonra Steve içeri girdi. Steve şirketimle ilgili düşüncelerini aktardıktan sonra bana ‘Marc, harika bir CEO olmak istiyorsan eğer, dikkatli ol ve geleceği öngör.’ dedi.

Dikkatli olmak ve geleceği öngörmek Salesforce gibi şirketlerin yönetimi için önemli olan konular arasında yer almaktadır. Konu hakkında detaylı bilgi edinmek için Marc Benioff ve Monica Langley tarafından kaleme alınan Öncüler: Değişimin En Büyük Platformu Olarak İş Dünyası kitabına Google Books’tan ulaşabilirsiniz. İlgi çekici konularda hazırlanmış kitaplara ulaşmak için aba Yayıncılık resmi internet sitesine göz atabilirsiniz.