aba-yayin-liderlik-ve-psikolojik-guvenlik

Liderlik ve Psikolojik Güvenlik

Şirketlerin başarılı olması için pek çok unsur bulunmaktadır. Bunların en başında psikolojik güvenlik kavramı gelmektedir. Mental olarak çalışanların kendilerini güvende hissetleri şirketler, yeni fikirlerin hayat buldukları bir yer olmayı başarabilir. Bu anlamda, şirket çalışanlarının akıllarındaki fikirleri korkmadan söyleyebildikleri bir şirkette, çalışanların mental güvenliklerinin yüksek olduğu söylenebilir.

Çalışanların fikirlerini özgürce dile getirebildiği ortamlar, her zaman için gelişimin yaşanabileceği ortamlardır. Bu durumdaki çalışanların problem çözme yeteneklerinin geliştiği, yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Salesforce şirketinde inovasyon ekosistemine oldukça önem vermekteyiz. Bu nedenle mental güvenlik konusu şirket sınırlarımız içerisinde daha da önemli bir hal almaktadır. Çalışanlarımızın gelişimi için dünyaca tanınan liderlerden ve uzmanlardan, belirli dönemlerde tavsiyeler almaktayız.

Şirketler İçin Psikolojik Güvenlik Kavramının Önemi

Şirket çalışanlarının dilinden düşmeyen şeyleri doğru bir şekilde uygulamak, aslında Salesforce şirketinin önemsediği bir konudur. Yani psikolojik güvenlik kavramı kadar hoşgörü, doğruluk ve dürüstlük kavramları da şirketimiz için oldukça önemlidir. Bu kavramlar yalnızca dilde dolaşan sözcükler olmamalı. Bu sözcüklerin şirket içerisinde gerçekten de geçerli kavramlar olduğuna tüm çalışanlarımız inanmalıdır.

Şirket olarak tüm bunların farkında olduğumuz için şirketimizdeki tüm çalışanlar toplantılarda kendini ifade edebilmektedir. Yani en kıdemlisinden en kıdemsizine kadar şirketimiz için düşüncelerini ifade etme konusu bu kadar önemlidir. Bu tarz bir ortamın şirket performansına ne kadar katkı sağladığına yönelik şirket nezdinde bir çalışma başlattık. Ayrıca bunu takiben şirket çalışanlarına yönelik gelişim programları ve workshoplar düzenledik.

Salesforce Şirketi Bu Yönde Hangi Çalışmaları Yapıyor?

Şirket olarak çalışanlarımıza yönelik yılda iki kez anket düzenlemekteyiz. Şirket kültürünün yanı sıra şirket çalışanlarının kendilerini değerli hissedip hissetmediklerine yönelik sorular sormaktayız. Anket içerisinde, şirket yöneticilerini, çalışanlarımızın puanlamalarını istemekteyiz. Ayrıca yöneticilerin tutumları ile ilgili çok sayıda soru da anket kapsamında çalışanlarımıza sorulmaktadır.

Çalışanlarımızın sorulara verdikleri cevaplar kişi bazında gizli tutulmaktadır. Tüm cevapları toplu olarak değerlendirerek toplu sonuçları açıklıyoruz. Bu çalışmalar sayesinde şirketin nerelerde hatalar yaptığını ve yöneticilerin nasıl davranmaları gerektiğini tespit edebilmekteyiz. Aslında bu tarz çalışmaların tüm şirketler nezdinde uygulanması gerekmektedir.

Psikolojik güvenlik hakkında detaylı bilgi edinmek için Marc Benioff ve Monica Langley tarafından kaleme alınan Öncüler: Değişimin En Büyük Platformu Olarak İş Dünyası kitabına Google Books’tan ulaşabilirsiniz. İlgi çekici konularda hazırlanmış kitaplara ulaşmak için aba Yayıncılık resmi internet sitesine göz atabilirsiniz.