aba-yayin-salesforce-dunyanin-en-guzel-oturma-odasi

SalesForce: Dünyanın En Güzel Oturma Odası

2015 yılında Paris’te bulunan SalesForce binasını ziyarete gittiğimde aklımda buranın kültürümüzü yansıtıp yansıtmadığı vardı. 1925 yılında inşa edilen ofis güzel bir yapı olmasına rağmen beni rahatsız eden bir şeyler vardı. Çok hızlı büyüyen bir kurum olduğumuz için ihtiyaçlarımız doğrultusunda çalışma alanlarımız genişlemekle beraber iç mekanlarda yaptığımız düzenlemeler kurum kültürümüzü yansıtmıyordu. Bu zamana kadar bu konunun farkında değildim. Ofislerin nasıl göründüğünü ve çalışanlarımıza ne hissettirdiğini o zamana kadar düşünmemiştim. Her yeni ekleme kendi dönemindeki moda olan dekoru yansıtıyordu ve çalışma alanındaki eşyaların birbiriyle uyumu bulunmuyordu. Çalışanların ve müşterilerin bu alanları gördüğünde kurumsal kültürümüzü anlaması mümkün değildi. Amaçladığımız markayla uyumlu kurumsal görüntüyü yakalayamamıştık. Diğer firmalardan bu konuda ayrışmayı başaramamıştık.

Çalışma Alanlarımızı Baştan Yaratmak

SalesForce kültürümüzle ofislerimizin uyumsuzluğunu fark ettikten sonra bu durumu farklılaştırmaya karar verdim.  O sırada 30 katlı yeni binamızı açmak üzere olmamız büyük bir fırsattı.  Yeni binamızın iç yapısını planlarken başlangıç zihnimi devreye alarak normalde alışık olduğum düzenin dışında bir görüntüye odaklandım. Kafamda tasarladıklarımı gerçekleştirmenin zor olduğunu anladığımda müşterimiz olan Burberry’den yardım istedim.  Tasarladıklarımızla deneme yapmak için maketleri kullanmamızı önerdiler. Yeni çalışma alanımızı planlarken hedeflediğim ev gibi hissettirmesi ve doğayla iç içe olduğumuz duygusunu yaratmasıydı. Ofisimiz kuruldukça renklerin yani ortama canlılık katan unsurların olmadığını fark ettim.

SalesForce: Bizi Yansıtan Kültür Galerimiz

İç dekorasyonu daha sıcak hale getirmek için kurumsal kültürümüzü yansıtan etkinliklerde çekilmiş olan fotoğrafları ve videoları kullanmaya karar verdik. Böylelikle çalışanlarımız sergimizin sanatçıları haline gelmiş oldu. Yeni oluşturduğumuz alanın zaman içinde pek çok ziyaretçisi oldu. Akılda kalıcı, bizi yansıtan, kurum kültürümüzle uyumlu çalışma alanlarımızı oluşturmuş olduk böylece. Birçok şirkette özel olarak ağaçlandırılmış dizayn edilmiş alanlar sadece belli yöneticilerin kullanımına açıktır. Bizde ise toplantı yapmak ve özel etkinlikler için herkes tarafından kullanılabiliyor.  2017 yılında yapılan SalesForce Tower’da ise bunu daha da geliştirerek herkesin manzarayı seyredebileceği bir alan tasarladık. Çalışanlarımızın kendini tıpkı evlerinin oturma odasındaki gibi hissedeceği bu alanla kurumsal kültürümüzün parçası olan evde gibi hissetmeyi yakalamış olduk.

Çalışma alanlarının kurum kültürünü yansıtması ve çalışanların o alanda kendilerini rahat hissetmeleri kuruma aitlik duygusunun yerleşmesi ve kurum yapısının kalıcı olması için önemlidir. Konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için SalesForce şirketinin CEO’su Marc Benioff ve Monica Langley’in yazmış olduğu Öncüler: Değişimin En Büyük Platformu olarak İş Dünyası kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Farklı konularla ilgili kitaplara ulaşmak için aba Yayıncılık resmi internet sitesinden yararlanabilirsiniz.