sales-force-sirketi-icerisinde-farkindalik-alanlari

Sales Force Şirketi İçerisinde Farkındalık Alanları

Sales force şirketi CEO’su olarak meditasyonu hayatımın bir parçası haline getirmek verdiğim en iyi kararlardandı. Bu sayede anda kalma anlamına gelen farkındalığı hayatımda deneyimlemeye başladım. Farkındalık; zihni mevcut bulunan ana getirerek yaptığımız işe, duruma odaklanmamızı sağlamaktadır.  Bunu başarmanın en kolay yolu ise nefesimize odaklanmaktır. Farkındalık kavramının temelinde bir şeyle ilk kez karşılaştığımız anı tanımlayan başlangıç zihni tanımı vardır.

Sales Force Şirketinde Sessiz Odalar Yaratmak

Sales force şirketimde kurum kültürünü belli değerler çerçevesinde oluştururken bu konuda bilgisi olan uzman kişilerden yardım aldım. Bu sebeple farkındalıkla ilgili çalışmalar yapmaya karar verdiğimde bu konunun uzmanı olan Zen Budist ustası Thich Nhat Hanh’a başvurdum. Kendisi bana meditasyonu nasıl yapacağımı öğretmişti. Kurumda çalışma yapmaya karar verdiğim dönemde kendisi rahatsız olduğu için ona eşlik eden kesişler ofisime geldiler.

Tasarladığımız alanının onların çok hoşuna gideceğini düşünürken aksi bir tepkiyle karşılaştım. Herkesin durmaksızın konuştuğunu ve çalıştıklarını gördüklerini ve bunun olmaması gerektiğini söylediler. İşimiz gereği sürekli çalışıyorduk. Bu sebeple onların bu durumu memnuniyetsizlikle karşılamalarına şaşırdım. Yine de bize yardım etmeyi kabul ettiler. İlk olarak yedi saat sürecek bir meditasyon çalışması yapıldı. Kurum içinde başvuru sayısı çok fazlaydı ve biletlerin hepsi tükendi. İnsanların böyle bir ihtiyacı olması beni çok şaşırtmıştı. Meditasyon yapma konusunda sandığımdan daha istekliydiler.

Bunun üzerine keşişler bütün bir katı sessizliğe uygun bir hale getirmem gerektiğini söylediler. Maliyetler açısından baktığımda bunun yapılması mümkün görünmüyordu. Bu sebeple onlara farklı bir teklifte bulundum. Her katta meditasyona uygun sessiz odalar oluşturabileceğimi anlattım. Onların da bunu kabul etmesi üzerine her katta ve tüm ofislerimizde kişilerin kullanırken kendini rahat hissedebileceği sessiz alanlar oluşturduk.

Akışta Anda Kalabilmek

Günümüzde hızlı bir sistem olduğu için farkındalık bir modern zaman hikayesi geliyor birçoğumuza. Aslında hem ruhsal, bedensel sağlığa hem de iş performansına olumlu katkısı bulunuyor. Düzenli meditasyon yapmanın beyninde değişikliği sağladığına dair bulgular da mevcut. Farklı meslek gruplarında bulunan başarılı kişilerle yapılan görüşmelerde neredeyse yüzde 80’inin meditasyona ve farkında yaşanan anlara düzenli olarak hayatlarında yer verdikleri anlaşılıyor.

Farkındalıkla yapılan hangi iş işe ona tam olarak odaklanılabiliyor. Bu da kişilerin gün içinde de sakin kalabilmelerine ve berrak bir zihinle çalışabilmelerine katkı sağlıyor. Bu sebepler kurum kültüründe farkındalık kavramının yerleştirilmesi günümüzde önemli olmaktadır.

Sales force hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Marc Benioff ve Monica Langley’in yazmış olduğu Öncüler: Değişimin En Büyük Platformu olarak İş Dünyası kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Farklı konularla ilgili kitaplara ulaşmak için aba Yayıncılık resmi internet sitesine göz atabilirsiniz. Güncel konularda bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart YouTube kanalına abone olabilirsiniz.