aba-yayın-saglikli-yasam-ve-egzersiz-arasindaki-iliski

Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz Arasındaki İlişki

Fiziksel aktivitelerin hayatı değiştiren pek çok faydası bulunmaktadır. Sağlanan bu faydalar arasında hem beyin sağlığı hem de beden sağlığı yer almaktadır. Sağlıklı yaşam ve egzersiz hayatımızın her alanında oldukça önemli bir yere sahiptir. Her gün belli bir zaman aralığında yapılan egzersizler vücudumuzu zinde tutmaktadır. Zinde bir vücutta yer alan beyin ise sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirecektir. Ders çalışma seanslarında verilen egzersiz molaları zihninizi açarak sizin daha iyi algılamanızı sağlar.

Evde egzersizin önemi özellikle ders çalışan öğrenciler için son derece önemlidir. Zihnin daha açık ve kavrama kapasitesinin en üst seviyede olması için günlük aktiviteler destekleyici özelliktedir. Evde ders çalışırken yapılan egzersizler günün hangi saatinde yapılırsa yapılsın sizi dinamik tutacaktır. Böylelikle derslere olan adaptasyon daha kolaylıkla sağlanmış olacaktır. Kendinizi yormadan, ağır antrenmanlardan kaçınarak bedeninizi ve beyninizi zinde tutmak için hafif egzersizler gün içerisinde yapılabilir. Sağlıklı yaşam ve egzersiz hayatın her döneminde öneme sahip olan kavramlardır.

Ders çalışma programları arasına beslenme dışında hafif egzersizlerde konulabilir. Bu hafif tempo egzersizlerle vücudunuzu ve beyninizi dinamik tutabilirsiniz. Ayrıca egzersiz yapmanın hafızaya da etkisi oldukça fazladır. Zihnin açılmasıyla beraber hafızada yer alması gereken bilgiler daha uzun süre saklanabilmektedir. Bununla beraber ders aralarına egzersiz koymak ders çalışmayı da eğlenceli hale getirecektir. Böylelikle rutin giden bir ders programına farklılık katmış olacaksınız.

Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz: Hareket ve Sağlık

Fiziksel aktivite yapmak bağışıklık sistemini güçlendirerek kişiyi hastalıklara karşı korumaktadır. Sağlıklı yaşam için egzersizin Önemi özellikle hastalıkları uzak tutma noktasında ve zinde kalmada kişiler tarafından tercih edilmektedir. Yaşam tarzı seçimleri nedeniyle gen ifadesini etkileme yeteneği düzenli bir egzersiz rutiniyle kaliteli yaşam ve egzersiz sürenizi uzatabilirsiniz. Egzersiz rutini oluşturmanız yaşam süreniz uzatacaktır. Aynı zamanda egzersiz rutinleri sayesinde yaşlılığa kadar olan sağlıklı yaşam sürenizi uzatmanızda mümkündür.

Eğitimciler özellikle öğrencileri için egzersiz programları oluşturabilirler. Öğrencilerin egzersiz yapmasının uzun vadeli etkileri olumlu sonuçlara sebep olmaktadır. Öğrencilerin hayatlarında egzersizin olması okulda olma yeteneklerini de artırmaktadır. Ayrıca sınıfça aktivitelerde bulunulması sınıfta bulunan her bir bireyin sağlığını olumlu anlamda etkileyeceği düşünülmektedir. Bunlara ek olarak fiziksel aktivite yapmanın dersler üzerinde hemen görülen sonuçları bulunmaktadır.

Kısacası sağlıklı yaşam ve egzersiz hayatın her alanına dağıtılmalı ve özellikle ders üzerinde olan yapıcı etkileri göz önünde bulundurulmalıdır. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Beyin Temelli Öğrenme kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Diğer ilgi çekici kitaplara da aba Yayın internet sitesinden göz atabilirsiniz.