aba-yayın-yatirim-yapmak-geri-vermek-ileriye-bakmak-demektir

Yatırım Yapmak: Geri Vermek İleriye Bakmak Demektir

Yatırım yapmak yalnızca fiziksel bir yatırım yapmak olarak algılanmamalıdır. Bireyin kendisine yaptığı yatırım topluma fayda sağlayan bir yatırımdır. Örneğin yazılım öğrenmek, kişinin topluma geri verebileceği bir yatırım sayılabilir. Topluma geri vermek adına yapılan her şeyin önemi çok büyüktür. Bir şeyleri öğrenmek ve öğrenilen şeyi bilgi formunda topluma geri vermek gerekmektedir.

Yarının iş gücüne ve geleceğin inovasyon öncülerine yatırım yapmak için onları bugünden eğitmeniz gerekir. Salesforce şirketi olarak belirli aralıklarla çocukların eğitimlerine zaman harcamaktayız. Şirket tarafından kardeş okul olarak seçilen bir ortaokula belirli aralıklarla gitmekteyiz. Bu ziyaretlerimizde ortaokulda eğitim alan çocuklara bilgisayar dersleri gibi önemli dersler vermekteyiz. Gönüllü çalışanlarımız ücretli izin kapsamında belirli zamanlarını bu tarz faaliyetlerde geçirmektedir.

Gençlere Yatırım Yapmak Neden Önemli?

Gençlere yatırım yapmak geleceğin liderlerine yatırım yapmak anlamına gelmektedir. Kardeş okul olarak ilan ettiğimiz ortaokula gittiğimizde orada çocuklara kodlama dahil pek çok eğitimi vermekteyiz. Çocukların öğrenme konusunda gözlerinde o ışıltının oluşması, tüm gönüllüleri mutlu etmeye yetmektedir. Bu ziyaretlerden bazılarında ortaokul öğrencileri bizden bilgi edinmek yerine kendi ürettikleri şeyleri bizlere göstermek istemişti. Bu sefer biz öğrenci konumunda, onlar anlatan konumunda yer aldılar. Şirket olarak faaliyet gösterdiğimiz bölgelerdeki eğitim kurumlarıyla işbirliği yapmaya gayret göstermekteyiz. Çünkü her çocuğun, yaşadığı toplumda kaliteli ve eşit bir eğitim alma hakkının olduğunu düşünmekteyiz. Devlet okullarının bizzat zenginler tarafından yapılan maddi yardımlardan farklı şeylere ihtiyacı bulunmaktadır. Maddi yardımın yerine o insanların devlet okullarına giderek ellerinden gelen yardımı yapmaları daha önemlidir.

İnsanlar Okullara Nasıl Bir Yardımda Bulunabilir?

Maddi yardım dışında insanlar okullara giderek burada pek çok girişimi başlatabilirler. Örneğin okullardaki öğrencilere doğru bir rehberlik hizmeti vermek, uzmanlık alanları ile ilgili öğretmenlere yardımcı olmak ya da herhangi bir duvarı boyamak bunlardan bazılarıdır. Bu işlerin hepsi basit bir iş gibi görünse de bu işler değişim için son derece önemli olan işlerdir. Salesforce çalışanları bu basit sayılan önemli işleri dünyanın her tarafında yapmaya gayret göstermektedir.

Yatırım yapmak bilgiye yapılan ve geri dönüşü olan bir eylemdir. Marc Benioff ve Monica Langley tarafından kaleme alınan Öncüler: Değişimin En Büyük Platformu Olarak İş Dünyası kitabına Google Books’tan ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer kitaplara ulaşmak için aba Yayın resmi internet sitesini takip edebilirsiniz.