aba-yayın-esitlik-aynada-gordugunuze-iyi-bakin-onculer

Eşitlik: Aynada Gördüğünüze İyi Bakın-Öncüler

Salesforce şirketinde eşitlik önemli bir konudur. Şirketimizin iki önemli çalışanı bu konuda ciddi bir duyarlılık örneği göstermiştir. Bir gün şirket toplantısında konu ile ilgili durumu gündeme getirmişlerdir. Şirkette kadın çalışanlar ile erkek çalışanlar arasında ücret eşitsizliği olduğunu düşündüklerini dile getirdiler. Aynı işi yapan erkek çalışanlarla kadın çalışanlar arasında adaletsiz bir ücret politikası uygulandığı düşüncesinin kendilerini rahatsız ettiğini söylediler.

Konu hakkındaki serzenişin ilk başta haksız olduğunu düşünmüştüm. Çünkü bu durumu bana anlatan iki kadın çalışan şirketin en üst pozisyonlarında dolgun ücretler alanlar insanlardı. Yani bu iki kadın çalışanın aldığı dolgun ücretler dahi Salesforce şirketinin kadınlara karşı olumsuz bir ayrımcılık yapmadığının en büyük kanıtıydı.

Eşitlik Yönündeki Girişimler

Salesforce şirketinde yapılan önemli toplantılarda kadın katılımcı sayısının çok düşük olduğunu 2012 yılında fark ettim. Bundan sonra şirkette çalışan toplam personel sayısının %30’undan daha azının kadın çalışan olduğunu fark ettim. Şirket içerisinde yetenekli kadın çalışanların temsil oranının %15 olduğunu gördüm. Bunun üzerine ‘Kadın Dalgası’ isminde bir girişimi şirket içerisinde başlattım.

Sonuç olarak kadınlar için eşitlik oluşturan bu durum, kadın çalışanların beğenisini kazandı. Şirket içerisinde kurumsal toplantılara kadın çalışanların katılım oranı hızlı bir şekilde arttı. Toplantılara katılan kadın çalışan sayısının toplam sayının en az %30’u olması gerektiği kuralını koydum. Bu durum hem önemli bir toplantı için hem de üst düzey toplantılar için geçerli bir durum oldu.

Adaletli Bir Yönetim Önemli

Bu durum kesinlikle ne bir şov aracı ne de bir imaj çalışmasıdır. Bu durum yalnızca benim vicdanımın bir yansımasıdır. Aslında bu konu hakkında bilim dünyasında da pek çok çalışma bulunuyor. Yapılan çalışmalarda şirket süreçlerinde cinsiyet çeşitliliğinin artması sonucunda şirket performanslarının arttığı ortaya çıkmıştır. Hatta bu durum yönetim kadrolarında cinsiyet farklılığının olmasına yönelik de olumlu sonuçlar meydana getirmektedir. Cinsiyet farklılığının olduğu şirketlerde karlılık oranı diğer şirketlere göre %21 daha fazla gerçekleşmektedir. Cinsiyet konusunda çalışanlar arasında adaletli olmak şirkete olumlu katkılar sağlamaktadır.

Eşitlik konusu şirketlerin dikkate alması gereken önemli bir konudur. Marc Benioff ve Monica Langley tarafından kaleme alınan Öncüler: Değişimin En Büyük Platformu Olarak İş Dünyası kitabına Google Books’tan ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer kitaplara ulaşmak için aba Yayın resmi internet sitesini takip edebilirsiniz.