aba-yayın-otizm-ilaci-var-mi-otizm-icin-neler-yapilabilir

Otizm İlacı Var mı? Otizm İçin Neler Yapılabilir?

Otizm ilacı olup olmadığı sorusunun cevabı merak edilmektedir. Doktor ve uzmanlara göre otizm tıbbi bir durumdur. Bilindiği gibi pek çok tıbbi durumun ilacı bulunmaktadır. Peki otizmin herhangi bir ilacı var mıdır? Otizm için herhangi bir tıbbi tedavi bulunmamaktadır. Ancak mevcut durumu daha iyi hale getirebilmek de imkan dahilindedir. Yani mevcut rahatsızlığa olumlu etkiler sağlayan tedaviler bulunmaktadır.

Otizmli bireyler diğer insanlarla daha iyi bir iletişim kurabilmek için farklı terapiler alıyor olabilmektedir. Terapiler pek çok yerde özellikle; evlerde, okullarda ya da özel bir merkezde gerçekleştiriliyor olabilir. Pek çok aile bu durumdaki çocuklarını daha iyi bir hale getirmek için yeni tedaviler aramaktadır. Otizmli bireylere yeni beceriler kazandırmak için aileler sürekli bir uğraş halindedir.

Otizm İlacı Önerilebilir mi?

Aileler bu süreçte otizmin neden olduğu bazı durumlar için otizm ilacı önerebilecek doktorlara da gidebilmektedir. Zaten yalnızca bir tıp doktoru herhangi bir rahatsızlık durumunda ilaç yazabilmektedir. Doktor muayeneye giden kişiye çok sayıda sorular sorarak durumun tespitini sağlamaya çalışmaktadır. Doktor yaptığı sorgulamalarla kişinin fiziksel ve zihinsel rahatsızlığı hakkında bilgi edinmek istemektedir.

Doktorun amacı, vereceği ilacın kişiye nasıl daha faydalı olabileceğini anlamak üzerinedir. İlaca ihtiyacı olan bir kişinin, ilacın kullanımının ailesi tarafından onaylanması sonucunda ilacı kullanma konusunda kafası karışabilmektedir. Bazı insanlar kendilerine yazılan ilaçların neye benzediğini ve nasıl bir tadı olduğunu merak etmektedir. İlaçlar genellikle standart bir yapıda olmaktadır.

Verilen İlaçlar Ne İşe Yarar?

Otizmli bireylere verilen ilaçların odaklandığı belirli bir rahatsızlık durumu bulunmaktadır. Doktor, otizmli bireyde mevcut durumların tespiti adına pek çok soru sorabilmektedir. Otizmlilere verilen ilaçların dört belirti üzerinde toplandığı görülmektedir. Bu belirtilen ilki dikkat ve odaklanmadır. Bir diğer belirti endişeler ve tekrar eden düşüncelerdir. Otizmli birey çok agresif bir yapıya sahipse ilaç kullanımı için bir diğer belirti agresiflik olabilir. Ayrıca otizmli bireyde uyku sorunu da görülebilmektedir. Otizmli gençlerden bazıları gece uyumakta zorlanabilmektedir. Yani sonuç olarak otizmli bireyler için otizmi iyileştirecek bir ilaç yoktur. Ancak otizmin neden olduğu belirtilerin tek tek ortadan kaldırılması için doktor tarafından otizmli bireylere ilaç verilebilmektedir.

Otizm ilacı konusunda ayrıntılı bilgi almak için Prof. Dr. Barış Korkmaz tarafından kaleme alınan ‘Hayatta Kalma Rehberi: Otizm Spektrum Bozukluğu Olan Çocuklar (ve Anne Babaları) İçin’ kitabına Google Books üzerinden ulaşabilirsiniz. Aba Yayınevi tarafından sunulan diğer kitaplar için de aba Yayınevi resmi internet sitesine göz atabilirsiniz.