aba-yayın-matematigi-sevdirmek-icin-neler-yapilabilir

Matematiği Sevdirmek İçin Neler Yapılabilir?

Matematik öğretmenlerinin belki de en çok merak ettiği konuların başında matematik sevgisi geliyor. Çünkü, matematik dersi zor olarak algılandığından mıdır bilinmez, okul eğitim sürecinin zorlu dersleri arasında yer alıyor. Peki durum böyle iken, matematiği sevdirmek için yapılabilecek bir şey var mıdır?

Okullarda matematik dersinden ziyade, öğretmenlerin tutumlarının da dersin sevilmesinde etkili olduğu söylenebilir. Bu nedenle öğrencilerin, matematik öğretmenlerini sevmeleri, dersi sevmelerinde büyük etken. Çünkü matematik öğretmenini seven bir öğrenci, derste başarılı olmak için tüm gayretini gösteriyor.

Matematik sevdirme konusunda yaş gruplarına ve sınıf farklılıklarına da dikkat etmek gerekiyor. Her yaş grubu için matematiği sevdirme yöntemi farklı olmalı. Yani okul öncesi matematik sevdirme yöntemleri ile Lisede matematik nasıl sevdirilir sorusunun cevabı aynı değil.

Matematik Sevmeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Okul dönemi çocuklarının anne-babalarıyla olan ilişkileri kadar öğretmenleriyle olan ilişkileri de okul başarılarını yakından etkilemekte. Bu nedenle, okul ve matematik sevgisi, her yerden önce ailede başlamalı. Anne ve babanın çocukla kurdukları olumlu iletişim ve beraber yapılan aktiviteler çocuğun hayatındaki pek çok şeyi etkiliyor.

İlkokul dönemi çocukları için genellikle matematiği sevdirmek için oyunlar tercih edilmekte. Bu sayede çocuklar hem eğlenirken hem de matematik öğrenebilirler. Oyunlarla matematik dersini anlatmak, genellikle ilkokul dönemi çocukları için etkili sonuçlar sağlamakta. Bununla birlikte; oyunla ders çalışma metodundan ayrı yöntemler de tercih edilebilir. Bu farklı yöntemlerden biri, ödül metodu olarak aileler tarafından sıklıkla uygulanıyor.

Çocuklara Matematiği Sevdirmek İçin Ödül Olarak Neler Verilmeli?

Çocuklarla kurulan etkili bir iletişim, hem çocuğa hem de ebeveynlere verilebilecek en önemli ödül aslında. Bunun yanı sıra, çocukları ödüllendirmek için illa maddi bir şey verilmesi gerekmiyor. Çocuklara söylenen güzel sözler dahi bir ödül olarak çocuk nezdinde değerlendirilebilir. Bir çocuğa, yapılan güzel bir eylem sonucunda çok çalışkan olduğunu, çok başarılı ve dikkatli olduğunu söylemek de ödül yerine geçmekte.

İlkokul Çocuğuna Matematik Nasıl Anlatılır?

İlkokul çocuğuna matematik anlatırken oyunlardan yararlanılabilir. Oyunlarla bağ kurularak anlatılan matematik dersi, çocuklara matematiği sevdirmek için etkili sonuçlar sağlar. Ayrıca oyun metodu sayesinde dersin kalıcılığı da elde edilebilir. Hangi yaş grubunda olursa olsun, çocuklara öncelikle matematiğin bir canavar olmadığı öğretilmeli. Çünkü matematik dersi hakkında önyargılara sahip olan bir çocuğun, matematik dersini severek öğrenmesini beklemek çok da doğru değil.

Kizim matematikte başarısız ne yapmalıyım sorusu ebeveynler tarafından sıklıkla sorulmakta. Gerçi erkek çocuklar için de durum çok farklı değil. Konu hakkında detaylı bilgi almak ve çocuğunuza matematiği sevdirmek için David A.Sousa tarafından yazılan Beyin Matematiği Nasıl Öğrenir?  kitabını okumanızı öneririz. Ayrıca diğer ilgi çekici kitaplar için de aba Yayın resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte ilgi çekici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze SART YouTube kanalını bir göz atabilirsiniz.