aba-yayın-kurumsal-kultur-ve-kavrami-yeniden-tanimlamak

Kurumsal Kültür ve Kavramı Yeniden Tanımlamak

‘Kurumsal kültür nedir’ sorusu son zamanlarda ilgimi çeken önemli konulardan biri olmayı başardı. Dünyada faaliyet gösteren önemli bir şirketin CEO’su olarak çok sıklıkla halkın arasına karışmaktayım. Bu durumun bana iyi geldiğini söyleyebilirim. İnsanların bana ilgi göstermeleri ve hiç bitmeyen sorular sormaları beni kesinlikle rahatsız etmiyor. Bu soruları cevaplamaktan da büyük bir keyif alıyorum. Şirketimizle ilgili sorulan sorular beni mutlu ediyor. Sürekli değişik soru tipleri ile karşı karşıya kalıyorum. Ancak yakın zamanda duyduğum bir soru bende farklı bir düşünce uyandırdı. Bana sorulan ‘Kültürünüzü anlatır mısınız?’ sorusu beni derin düşüncelere daldırdı. Kültür kelimesinin kullanım şeklinde oldum olası hataların yer aldığını düşünüyorum.

Kurumsal Kültür Nedir?

Kurumsal kültür kavramını duyduğumuzda belki de aklımıza şirketlerin çalışanları ile poz verdikleri mutlu broşürler geliyor. Kimisine göre şık bir ofiste çekilen bu tarz bir fotoğraf, yetenekli insanların şirkete çekilmesi için yapılan bir imaj çalışması olarak algılanmakta. Bazılarına göre şık ofis binasının her katında pinpon masalarının olmasının kültür olarak düşünüldüğü de malum.

Aslında şirket kültürü; bedava verilen lezzetli yemeklerden ya da masa tenisi turnuvaları düzenlemekten çok daha fazlasıdır. Kültür kavramı, değerlerin nasıl tanımlandığı ve bunların hayata nasıl geçirildiği ile ilgilidir. Bunun yanı sıra bir şirket için kültür oluşturmak tamamen standart kalıplardan ayrı bir şeydir. Yani standart bir kültür kalıbını alıp da her şirkete uydurmak gibi bir durum söz konusu değildir.

Salesforce Kültürü Nasıl?

Salesforce şirketinin kültürü kendine has bir yapıya sahiptir. Bizim kültürümüz duvarların ötesinde yer almaktadır ve dünyanın bir parçası olmakla ilgilidir. İş hayatının geleceği, insanların daha yüce bir amaca hizmet ettiklerini hissettikleri bir iş yeri oluşturmakla eş değer tutuluyor. Büyüyen ve uzun süre boyunca bu büyümeyi koruyabilmemiz için bir şirketin olmayan değeri varmış gibi göstermek ya da başka şirketleri taklit etmek doğru değildir. Gerçek kültür herhangi bir çıkar elde etmekten daha öte bir şeydir.

Dipnot: Salesforce Şirketi Slack’ı Satın Alacağını Açıkladı

Salesforce şirketi, şirket içi iletişim platformu Slack’ı 27,7 milyar dolar karşılığında alacağını açıkladı. Salesforce şirketinin CEO’su Marc Benioff tarafından yapılan açıklamada; Salesforce şirketinin Slack’ı satın almasıyla kurumsal yazılımın geleceğinin şekillendirilmesi ve çalışma şekillerinin tamamen değiştirilmesinin düşünüldüğü belirtildi. Bu sayede dünyanın herhangi bir yerinden her türlü işin, yapılabilecek duruma ulaştırılması hedeflenmektedir. Slack CEO’su Stewart Butterfield yaptığı açıklamada, kişisel olarak bu hamlenin yazılım tarihindeki en stratejik bir araya geliş olduğuna inandığını belirtilmiştir. Geçen haftalarda satış işleminin söz konusu olması; Slack şirket değerlemesinin 25 milyar dolara ulaşmasına neden olmuştur.

Kurumsal kültür konusu şirketlerin dikkate alması gereken önemli bir konudur. Marc Benioff ve Monica Langley tarafından kaleme alınan Öncüler: Değişimin En Büyük Platformu Olarak İş Dünyası kitabına Google Books’tan ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer kitaplara ulaşmak için aba Yayın resmi internet sitesini takip edebilirsiniz.