aba-yayın-degerler-yaptiginiz-her-sey-onemli-onculer

Değerler: Yaptığınız Her Şey Önemli-Öncüler

Değerler şirketler için son derece önemli bir konudur. Şirketler sahip oldukları değer ile toplumun karşısına çıkmaktadır. Toplumun yaşadığı olaylar, şirketin duruşuna ters geliyorsa şirket bu duruma tepkisini göstermelidir. Yakın zamanda Salesforce şirketi de kendisini böyle bir durumla karşı karşıya bulmuştur. Eyalet Meclisi tarafından Dini Özgürlük Restorasyon Yasası adındaki kanun tasarısı kabul edilmişti.

Tasarı ilk başta hükümetin olumsuz ihlallerine yönelik eylemlerini engellemeye yönelik bir algı oluşturmaktaydı. Ancak bu tasarının aslında başka bir amaca hizmet ettiği, dikkat edilince anlaşılmaktaydı. Tasarı ile iş yeri sahiplerinin LGBT olanlara ayrımcı bir şekilde yaklaşmasına zemin hazırlanmaktaydı. İş yeri sahipleri inançlarını ve dini ilkeleri öne sürerek bu topluluk konusunda istedikleri gibi karar verme hakkına sahip olmaktaydı.

Değerler İçin Mücadele Edilmeli!

Değerler şirketlerin duruş yönünü belirleyen önemli etkenlerdir. Salesforce şirketi olarak eyalet valisine yasa tasarısını reddetmesi yönünde bir yazı gönderdik. Salesforce şirketinin güçlü konumunun bu tasarıyı engelleyeceğini düşünüyorduk. Bizim gibi birkaç büyük şirket de aynı şekilde davranarak yasa tasarısının reddedilmesi yönünde fikir beyan etmişti.

Tasarının, duruşumuzdan kaynaklı olarak reddedileceğini düşünüyorduk ancak buna rağmen Indiana’daki çalışanlarımıza haber gönderdik. Gönderdiğimiz haberde buradaki çalışanlarımızın kendilerini bir şekilde tehdit altında hissetmeleri durumunda başka bir ofise nakledilebileceğini ilettik. Şirketimizde İnsan Kaynakları Başkanı olan Cindy Robbins’in de olayla yakından ilgileniyor olması beni memnun etmekteydi.

Zorluklarla Mücadele Etmek

Bu duruş karşısında başaracağımızı düşünüyorduk. Ancak eyalet valisinin tasarıyı imzalamaya karar verdiğini kısa süre sonra öğrendim. Peki, bu durumda ne yapmamız gerekiyordu? Bu soruyu ilk duyduğumda cevabına yönelik herhangi bir hazırlığım bulunmuyordu. Salesforce ve diğer herhangi bir şirket bu durum karşısında nasıl bir duruş sergilemeliydi? Bu durum karşısında şirketimizin çalışanları sürekli olarak fikirlerini beyan etmeye başladılar. Mailler, telefonlar ve mesajların ardı arkası kesilmiyordu. Şirketimizin çalışanları, şirket CEO’sunun bu durum karşısında bir şeyler yapmasını bekliyorlardı. Aslında bu durum artık bekleme noktasını aşmıştı. Şirket çalışanları bu durum karşısında bir şeyler yapmam gerektiğini direkt söylüyorlardı.

Değerler konusu her insanın dikkate alması gereken önemli bir konudur. Marc Benioff ve Monica Langley tarafından kaleme alınan Öncüler: Değişimin En Büyük Platformu Olarak İş Dünyası kitabına Google Books’tan ulaşabilirsiniz. İlgi çekici diğer kitaplara ulaşmak için aba Yayın resmi internet sitesini takip edebilirsiniz.