korku-nedir-sevgi-cennet-ise-korku-cehennemdir

Korku Nedir? Sevgi Cennet İse Korku Cehennemdir

Korku nedir sorusuna sübjektif cevaplar vermek mümkündür. İnsanları yöneten duygunun hangisi olduğunu bilmek önemlidir. İnsanları yöneten duygu genellikle korkudur. Korkunun pek çok sebebi bulunmaktadır. Aç kalma korkusu, yalnız kalma korkusu, sokakta kalma korkusu bunlardan yalnızca bazılarıdır. Bu korkuların dışında gelecekte mevcut düzeni koruyamama korkusu, parasız kalma korkusu ve saygı görmeme korkuları da sayılabilmektedir.

İnsanı korkutan pek çok unsur bulunmaktadır. Bu kadar çok korkuya rağmen insanın hayata tutunabilmesi bir umuda bağlıdır. Sevgi bu umudun başını çekmektedir. Herkesin cehennemi korku ise, cenneti de olsa olsa sevgidir. Cehennem ilk zamanlarda bir korku unsuru olarak bazı eylemlerin yapılması karşılığında koyulan yaptırımlar olarak kullanılmıştır.

Korku Nedir? Cennet ve Cehennem Kavramları

Korku nedir sorusu gündeme geldiğinde cennet ve cehennem kavramları göz önünde bulundurulmalıdır. Cennet ve cehennem kavramları ilerleyen dönemlerde insanları korkutmak, yönlendirmek, yönetmek ve çıkar sağlamak amacıyla kullanılmıştır. İnsan neden korku hisseder sorusu insanın sahip olduğu yetenekler sayesinde ortadan kalkabilmektedir. Yani insan Allah’ın bahşettiği yeteneklerini kullanarak aç kalma, parasız kalma ve evsiz kalma gibi korkularına galip gelebilmektedir.

İnsan korkuyu terk etmeyi başardığı zaman yeteneklerini özgürce kullanabilmektedir. Korkuyu terk etmeyi başarırsak onun yerini sevgi alacaktır. Sevgi verirsek sevilmemekten dolayı ortaya çıkan korkumuzu da yenmeyi başarabilmekteyiz. Sevgi dolu bir insanın yalnız kalma korkusu da olmayacaktır. Çünkü sevgi dolu bir insanın çevresinde çok sayıda insan bulunacaktır.

Korkunun Kaynağı Nedir?

Korkunun kaynağı nedir sorusuna çok sayıda cevap verebiliriz. Korkunun pek çok kaynağı bulunmaktadır. Bu zamana kadar korkuya tutunarak hiçbir şey elde edilemeyeceği de kendi yaşam deneyimlerimizle kanıtlanmaktadır. Biraz da sevgiye tutunmak korkunun tüm etkilerini ortadan kaldıracaktır. Sevgiye tutunmak tek başına yetmeyeceği gibi bunun için niyet etmek de önemli olmaktadır. Yani hem niyet etmek hem de sevgiye tutunmak doğru bir reçete olacaktır.

İslamda korku nasıl Yenilir sorusuna cevap olarak sevgi kelimesini öne atmak doğrudur. Yüce Yaradan her insana eşit davranarak herkese akıl ve vicdan vermiştir. Aslında her şey oldukça sadedir. Şekiller insanları yönetmek için kullanılmaktadır. Korku nedir sorusu korkunun şekilsellik tarafından tetiklenen bir kavram olduğunu da açıklamaktadır.

‘Mesaj Yürü Diye Geldi’ kitabı kişinin kendini tanımaya ihtiyacı olduğunu, insanın yaşam amacının duyguları anlamak ve bunları öğrenmekten oluştuğunu ve düşüncenin insan hayatını ne kadar etkilediğini anlatmaktadır. İpek Gezer tarafından kaleme alınan ve Aba Yayın tarafından satışa sunulan kitaba Google Play Store üzerinden ulaşmak mümkündür.