yaraticiligi-getiren-duygu-ve-sezgi-ipek-gezer

Yaratıcılığı Getiren Duygu ve Sezgi-İpek Gezer

Duygu ve sezgi yaratıcılığı ortaya çıkaran iki önemli kavramdır. Yaratıcılık yönü güçlü olan insanların sezgi ve duygularının da yüksek olduğu görülmektedir. Mantık ve kanıt arayanlar beynin daha çok sol kısmını kullanmaktadır. Yaratıcılık kavramı beynin sağ tarafı ile ilgili olan bir kavramdır. Sağ ve sol beynin dengeli bir şekilde kullanımı çok nadir olsa da bunun gerçekleşmesi halinde muazzam bir durumun ortaya çıkacağı açıktır. Yaratıcı yöne ihtiyaç duyanlar sezgi ve duyguları ön plana çıkarmayı başarmalıdır. Bir olayın hangi diğer olayla bağlantılı olduğunu anlamak önemlidir. Bunu ortaya koymak için şemalar ya da grafik çizimleri kullanılabilir. Bu tarz bir yaklaşım sezgisel ve mantıksal eylemler arasındaki ilişkiyi anlamayı kolaylaştırmaktadır.

Duygu ve Sezgi Mi Mantık ve Kanıt Mı?

Duygu ve sezgi beynin sağ tarafını ilgilendirdiği için bu durum kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Herhangi bir ortamda bulunan insanlardan bazıları sayısal ve analitik bir düşünce yapısına sahipken bazıları da duygusal ve yaratıcı bir zekaya sahiptir. Günlük yaşamda gerçekleştirilen bazı eylemler beynin farklı bölümlerini çalıştırmaktadır. Yaratıcılık yönü ağır basan yazarlık, beynin sağ tarafını aktif kullanmayı gerektirmektedir. Bunun için beynin bu yönünü geliştiren gündelik aktiviteler faydalı olmaktadır. Herhangi bir eğitim alırken konular arasındaki bağlantıyı anlayabilmek ve bağlantıyı doğru bir şekilde kurabilmek önemlidir. Bu sayede konunun algılanması ve kavranması kolaylaşacaktır.

Kişinin Kendi Halinde Olması

Kişinin kendi ile baş başa kaldığı anlar oldukça önemlidir. Bu sayede günlük yaşama dair konulara kafa yormak mümkün hale gelmektedir. Bazı eylemler kişilerin farklı yönlerinin açığa çıkmasına yardımcı olmaktadır. En basitinden sabah yapılan yürüyüşler bile kişideki yaratıcılığın fark edilmesine vesile olabilmektedir. Kişiye ilham veren eylemler, kişinin aslında sahip olduğu ancak henüz farkına varamadığı yönlerini açığa çıkarabilmektedir. İlham veren eylemler keşfedildiği zaman bu eylemlere devam etmek doğru olacaktır. Duygu ve sezgi sonucu ortaya çıkan yaratıcılık da ilham veren eylemler sonucu kendini gün yüzüne çıkarabilmektedir.

‘Mesaj Yürü Diye Geldi’ kitabı kişinin kendini tanımaya ihtiyacı olduğunu, insanın yaşam amacının duyguları anlamak ve bunları öğrenmekten oluştuğunu ve düşüncenin insan hayatını ne kadar etkilediğini anlatmaktadır. İpek Gezer tarafından kaleme alınan ve Aba Yayın tarafından satışa sunulan kitaba Google Play Store üzerinden ulaşmak mümkündür.