aba-yayin-kizlarda-asperger-sendromu

Kızlarda Asperger Sendromu

Kızlarda Asperger Sendromu (AS) çoğu insanda benzer ve temel özellikler gösterse de kızlarda bazı farklılıklar ortaya çıkarır. Bunlardan ilk dikkat çeken farklılık ise bulguların daha belirsiz ve silik olarak karşımıza çıkması olabilir. Bu durumun sebebi toplumsal, kültürel ya da biyolojik etkilerin farklılıklarından dolay gerçekleşebilir. Erkek çocuklarında öfke, karmaşa ya da hüsran duyguları ile ortaya çıkan saldırgan tavırları yüzünden daha fazla psikolog ya da doktor karşısına çıkmaktadır. Kız çocuklarında ise bu durum daha baskın durumlardan dolayı sendromun daha kamuflajlı olmasına sebep olabilir.

Sendroma Sahip Aileler

AS’li anneler ve AS’li babalar arasında bazı farklılıklar dikkat çekmektedir. İlk olarak AS’li anneler çocuklarına babalarına göre çok daha anaç davranır. Ayrıca AS’li anneler çocukları ile empati kurma konusunda yine babalara oranla daha iyidir. Asperger testi ile sendromun olduğu kesinleşmiş kızlar topluma katılma eğitimlerine çok daha olumlu sonuç verir. Bu eğitimler ile verilen anahtar kavramlar kızlar tarafından çok daha kolay bir şekilde kavranır. Kız çocukları toplumsal yansılama adı verilen bir taklit yeteneği ile birlikte başka bir insan gibi davranabilir. Bu sayede topluma çok daha kolay uyum sağlayabilir.

Kız çocuklarının tiyatro ve dil yeteneğine olan yatkınlığı sayesinde pek çok rolü ya da sözü gerçek hayatta iyi bir şekilde kullanabilirler. Bu durum beraberinde de çoğul kişilik bozukluğu izlenimi gösterebilir. Kız çocuklarının arkadaş grupları da AS’li kızlara daha sıcak ve yakın davranırlar. Arkadaşları sendroma sahip kızı aralarına alarak ona daha anaç ve daha samimi yaklaşarak sendrom konusunda birbirlerine yardımcı olurlar. Erkek çocuklar ise daha yarışmacı ve daha az hoşgörülü olduğu için böyle bir etki erkek çocuklarda görülmez.

Kızlarda Asperger Sendromu ve Çocukluk Faaliyetleri

Kız ve erkek çocukların oyun tarzları da bu sendromun belirtilerinde ve etkisinde değişiklik gösterebilir. Bebek ve evcilik oyunları küçüklükte tamamen kız çocuklarının kontrolündedir. Kızlar özellikle bebekleri ile oynarken tüm kontrolü tamamen ellerinde tutarak dışarıdan gelen önerileri dinlemez. Bu durumla birlikte kız çocukları hayali arkadaş oluşturma konusunda da daha başarılıdır. Ayrıca bebek oyunları kız çocuklarında ileri gençlik yıllarına kadar ilerleyebilir. AS’li kızların hayvan, klasik edebiyat, dans ya da müzik gibi konulara daha fazla ilgi duyar.

Diğer bir yandan AS’li kızların sesleri tuhaftır. Sesleri genel olarak çocuk sesi gibidir. Ergenlik döneminde olabilecek değişikliklerden korktukları için seslerini çocukluk sesleri gibi korumak isterler. Ayrıca AS’li erkekler gibi modaya uygun giyinmek AS’li kızların tercihlerinden değildir. Ayrıca makyaj ya da kozmetik ürünleri de tercih etmezler. Sendroma sahip kızlar daha pratik giyinmeyi kendilerine uygun bulurlar ve giyim konusunda çok düşünmezler.

Kızlarda Asperger sendromu özellikleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Aba Yayıncılık tarafından satışa sunulan Yüksek İşlevli Otizm: Asperger Sendromu isimli kitaba Google Books üzerinden sahip olabilirsiniz. Aba Yayıncılık tarafından sunulan diğer kitapları görmek için Aba Yayıncılık resmi web adresini ziyaret edebilirsiniz.