aba-yayın-ketojenik-diyet-ornek-menuleri-ile-saglik-kazanin

Ketojenik Diyet Örnek Menüleri İle Sağlık Kazanın!

Şekerler, günümüz yemeklerinin çoğunda gizlenmiş olarak yer almaktadır. Çoğu kişinin sağlıklı beslenme adına düşündüğü ürünlerin birçoğu bile asla tok hissetmenizi sağlamayan şekerlerle doludur. Ketojenik diyet örnek menüleri hazırlanırken sağlıklı olarak algılanan besinlerden bile arındırılmış şekliyle ortaya çıkarılmıştır. İyi formüle edilmiş bir keto yemek planı içerisinde sağlıklı görünen şekerlere dahi yer yoktur. Bu durum hem size kilo kaybettirir hem de sağlıklı bir hayata doğru yönelmenizi sağlar.

Keto yaşam tarzının ne kadar güçlü olduğunu görmek için en az 30 günlük arınma süresinin geçirilmiş olması gerekir. Uygulanan yemek planları öncesi ve sonrası olarak ayrılıp takip edilmektedir. Birinci gruba normal diyet programı uygulanarak kilo verme üzerinde durulmuştur. Ketojenik diyet örnek menüleri dışında hazırlanan bu diyet programı tokluk hissi oluşturmamakta ve sürekli açlığa sebep olmaktadır. Kilo verme ve tokluk hissi vermesi düşünülen bu diyet programı sanılanın aksine sıklıkla açlık hissi uyandırmaktadır.

Keto-uyumlu diyet programı uygulanan grupta ise hem sağlıklı yiyecekler yer almakta hem de kilo vermeye destek çıkılmaktadır. Aynı zamanda uygulanan bu diyet sayesinde özellikle kişilerin yağlarında azalmalar olduğunu göstermiştir. Ayrıca keto-uyumlu diyeti uygulayan kişilerde tokluk hissi diğer gruba oranla daha fazla görülmüştür. Keto diyeti uygulamayan kişilerde ayrıca yorgunluk ve sürekli bir huzursuzluk hissi de oluşmaya başladığı gözlendi.

Ketojenik Diyet Örnek Menüleri

Ketojenik diyet 30 günlük arınma süresi ile başlamaktadır. 30 gün boyunca vücut çeşitli toksinlerden arındırılmakta ve hayat boyu sürecek sürece hazırlamaktadır. Diyetin 30 günlük serüveni 4 haftaya bölünerek yemek planları oluşturulur. Ketojenik diyet örnek menüleri ile oluşturulan yemek planları ile kişilerin ne yiyeceği ve hatta nasıl alışveriş yapacağı da belirlenmektedir. 1. ve 7. gün aralığında uygulanacak yemek planı, 8. ve 14. gün aralığında uygulanacak yemek planı, 15. ve 21. gün aralığında uygulanacak yemek planı ve 22. ve 30. gün aralığında uygulanacak yemek planı olarak düzenlenmiştir.

1 ve 7. günlerde yemek planı; 1000 kalorinin üzerinde, yağ oranı 108 gram, protein oranı 70 gram ve karbonhidrat oranı 17 dolaylarında olmalıdır. 8 ve 14. günlerde yemek planı; kalori oranı 1000 dolaylarında, yağ oranı 100 gram, protein oranı 55 gram ve karbonhidrat 14 gram kadardır. 15 ve 21. günlerde yemek planı; 1500 kalori dolayında, 120 gram yağ oranı, 76 gram protein oranı ve 20 gram karbonhidrattır. 22 ve 30. günlerde yemek planı; 1200 kalori dolayında, 110 gram yağ oranı, 50 gram protein ve 19 gram karbonhidrattır.

Verilen ketojenik diyet örnek menüleri oranı öğün başına düşen kalori oranlarını simgelemektedir. Konu hakkında kapsamlı açıklamalar elde etmek için Maria Emmerich tarafından yazılan 30 Günlük Ketojenik Arınma kitabına Google Books üzerinden erişebilirsiniz. Farklı konularda hazırlanan diğer kitaplara da aba Yayın web sitesinden ulaşabilirsiniz.