aba-yayın-iyi-egiticinin-degerleri-neler

İyi Eğiticinin Değerleri Neler?

Cinsel sağlık eğitiminde iyi eğiticinin değerleri eğitim süreci için son derece önemlidir. Cinsel sağlık eğitimi, diğer eğitimlere benzer bir yapıya sahiptir. Bu nedenle eğitim süreci diğer konularla aynı şekilde yürütülebilir. Cinsel sağlık konusunda bilgi vermek amacıyla hazırlanan ve yürütülen eğitim programları bazen özel konulara değinebilmektedir. Bu durum, oturumlar sırasında gençlerin diğer eğitim programlarında olmayan bazı tutumları sergilemelerine yol açabilmektedir. Gençler ve eğiticiler, oturum sırasında beklenmedik tepkiler gösterebilir.

Her meslekte yer aldığı üzere, eğitim alanındaki eğitimcilerin ve katılımcıların uyum sağlamaları beklenen davranış kuralları bulunmaktadır. Bu kuralların amacı, eğitim programlarının başarılı olmalarını sağlamaktır. Cinsel sağlık bilgileri eğitimleri sırasında eğiticiler aynı zamanda seçim de yapmaktadırlar. Cinsel eğitimler sırasında eğitimde bulunan gençler, konu cinsellik olduğu için tepkisini taşkınlık yaparak gösterebilirler. Eğiticinin yapması gereken ise taşkınlık yapan öğrenciye nasıl davranacağını doğru bir şekilde ayarlamaktır. Bunu, dersi tehlikeye atmadan yapması gerekmektedir.

İyi Eğiticinin Değerleri Önemlidir

Cinsel sağlık eğitiminin başarısı bazı hususlara dayanmaktadır. İyi eğiticinin değerleri bu anlamda eğitim sürecini yönetmede eğiticiye yardımcı olmaktadır.  Cinsel sağlık bilgileri eğitimi sırasında oturumlarda eğiticinin doğru seçimler yapabilmesi, yerinde kararlar verebilmesi ve doğru bir yol haritası çizebilmesi için rehbere gereksinim olabilir. Eğitimler sırasında bazı ilkelere uyulması, eğiticilerin süreci doğru bir şekilde yönetmelerine katkı sağlayacaktır. Cinsellik eğitiminin katılımcılara sağladığı belli başlı amaçlar bulunmaktadır.

Cinsellik Eğitiminin Amaçları Nelerdir?

Doğru bir cinsellik eğitimi ile birlikte katılımcıların kendi hayatlarında, kendilerini iyi hissedebilecekleri bir yaşama teşvik etmek, seçimlerle ve kararlarla kimseye zarar vermeden sorumluluk alabilmeyi sağlamak hedeflenmektedir. Cinsel sağlık hakkında bilgi verecek olan eğitici; üreme hakları, insan hakları ve cinsel haklar konusunda bilgi sahibi olabilmelidir. Ayrıca bu eğitici, cinsellikle ilgili olan yasalardan ve cinsel eğitim alanındaki standartlardan da uzak olmamalıdır.

Sahip olunan bilgiler sürekli olarak gözden geçirilmeli ve güncel tutulmalıdır. Oturumlar sırasında eğiticinin bilmediği bir konu gündeme gelirse eğitici konu hakkında tahminde bulunmamalıdır. Bu durumlarda, konu hakkında bilgisinin olmadığını beyan ederek, konuyu araştırıp sonrasında bilgi vereceğini söylemelidir.

İyi eğiticinin değerleri hakkında daha detaylı bilgi almak için Editör Ayşen Bulut öncülüğünde hazırlanan aba Yayın tarafından satışa sunulan Öğrenmen ve Öğretmen Adayları İçin Cinsel Sağlık Bilgileri Eğitimi kitabına Google Books’tan ulaşabilirsiniz. Benzer kitaplara erişmek için de aba Yayın resmi internet sitesini takip edebilirsiniz. Güncel konularda hazırlanmış ilgi çekici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.