aba-yayın-is-dunyasinda-yapay-zeka-ve-onemi

İş Dünyasında Yapay Zeka ve Önemi

Dünya genelinde yapay zeka kavramı her geçen gün daha da önemli bir hale geliyor. Kavramın bu kadar önem kazanması, iş dünyasının da ilgisini çekiyor. İşverenler için mevcut bir işi daha verimli ve kısa sürede tamamlayabilecek bir çalışanın var olması neden sıradan bir durum olsun ki? Üstelik konu ile ilgili olarak yapılan araştırmalar, gelecekteki iş alanlarının neredeyse yarısının robotik iş gücü ile dolacağını gösterdiğinden konunun önemi daha da artıyor.

Teknolojinin gelişmesi ile çalışanlarının endişe duyduğu da olayın diğer tarafını gösteriyor. Yani insan gücüne olan ihtiyacın azalacak olması sonucunda, emeğe dayalı işgücüne ne olacak? Bu konudaki çalışmalar, işsizliğin artış göstereceğini ortaya koyuyor. Durum böyle olunca, çalışanların gelecekteki işlerin gerektirdiği donanıma sahip olmaları adeta zorunlu hale geliyor.

Yapay Zeka İçin Nasıl Bir Hazırlık Yapılmalı?

İş dünyasında yaşanacak olan gelişmeleri göz ardı etmek pek mümkün değil. Bu nedenle eğitim dönemlerinde gelecekteki iş olanaklarına dönük hazırlıklar yapmak gerekiyor. Bunun için yapay zeka konusuna ağırlık vermek de gelecekte iş sıkıntısı yaşamak istemeyenlerin önünde bir alternatif olarak gözüküyor.

Üniversite eğitiminde birden fazla disiplini içine alan çalışmalar yapılmalı. Örneğin, işletme alanında eğitim alan birinin yazılım eğitimi alması, multidisipliner bir eğitim olarak etkili sonuçlar sağlayabilir. Geleceğin dikkat çeken çalışanların olmak için bugünden doğru alanlara yönelmek gerekiyor. Aksi durumda, işgücünde yaşanacak olan azalmadan herkesin etkilenmesinin muhtemel olduğu daha bugünden anlaşılabiliyor.

İş Dünyası İçin Bu Tür Bir Değişim Ne Kadar Önemli?

İş dünyasında yaşanan ve yaşanacak olan gelişmelerden mutluluk duyan bir kesim olduğu kadar bundan endişe duyan profesyonel çalışanlar da mevcut. Örneğin, İnsan Kaynakları departmanında çalışanlar için yapay zeka kavramı pek de hoş karşılanmıyor. Çünkü gelecekte işe alım süreçlerini bu sistemlerin yönetebileceği tartışılmakta. İşe alım süreçlerinin daha optimal şekilde sonuçlanması için teknolojiden yararlanılacağı öngörülüyor.

İşverenler ise teknolojideki yeniliklerin iş süreçlerine katkı sağlayacağından dolayı bu yenilikleri destekliyor. Artık günümüzde çok sayıda işletme ve şirket, robot yazılımlarla rekabet güçlerini yukarıya çekiyor.

Yapay zeka kavramına Salesforce şirketinin nasıl yaklaştığını merak ediyorsanız Marc Benioff’un yazdığı Öncüler kitabına ulaşabilirsiniz. İlgi çekici konularda hazırlanan diğer kitaplara da aba Yayın resmi internet sitesinden erişebilirsiniz.