aba-yayin-haydi-magara-resmi-ile-bir-hikaye-yazalim

Haydi! Mağara Resimleri ile Bir Hikaye Yazalım!

Mağara resimleri hakkında bir hikaye yazmak nasıl olurdu? Daha önce mağara resimleri hakkında bir şeyler duymuş muydun? Tarih öncesi dönemde insanlar vahşi doğada hayatta kalmak için mağaralarda yaşadıkları kabul ediliyor. Bazı araştırmacılara göre ise insanlar doğada yaşıyor fakat zorlu doğa koşullarıyla karşılaştıklarında mağaraları sığınak olarak kullanıyorlardı. Hem hava koşullarından hem de vahşi hayvanlardan mağaralar sayesinde korunmaları mümkün oluyordu. Avcılık ve toplayıcılıkla yaşamlarını sürdürüyor ve göçebe bir hayat yaşıyorlardı. Doğayla sürekli bir mücadele içindeydiler. İlkel bir yaşam süren bu insanlar doğayla kurdukları ilişkiyi, hayvanların ve insanların resimlerini mağara duvarlarına çiziyorlardı.

Peki ama neden? Aslında bu sorunun cevabı hala tam anlamıyla verilebilmiş değil. Tarihçiler, mağara resimlerinin bir sanat dalı mı yoksa iletişim kurma yöntemi mi olduğunu hala tartışıyorlar. Ancak; resimler tarih öncesi dönemlere dair öyle detaylar ve ipuçları barındırıyor ki uzun süreli bir gözlem ve çalışmanın sonucu oldukları düşünülüyor.

Mağara Resimleri Bize Ne Anlatıyor?

Peki; sence mağara resimleri ile bize ne anlatmak istiyorlardı? Tarih öncesi çağlardan bize gönderilmek istenen bazı mesajlar mı var? Yoksa canı sıkılıp resim yapmak isteyen insanlar mı? Sence insanlar günlük tutmak yerine mağara duvarlarına resimler çizmiş olabilirler mi? Mağara resimlerini inceleyerek bir hikaye yazmak keyifli olabilir. Denemeye ne dersin?

Kendi Hikayeni Anlatmaya Ne Dersin?

Mesela; annesinin kendisi için, yaprakları ve çiçekleri kullanarak hazırladığı eteğiyle, kelebek yakalamaya giden küçük bir kızın hikayesini anlatabilirsin. Ya da geniş yaprakları ve beyaz çiçekleri olan dev bir ağacın dalına konmuş dinlenirken; denizde yüzen rengarenk balığı gören ve onunla arkadaş olmak isteyen kocaman kanatlı bir kuşa ne dersin? Yalnızlıktan sıkılan süt ineğinin kendine arkadaş bulmak için ormanın derinliklerine yaptığı yolculuğun hikayesini yazmak da fena olmazdı.

Birden bastıran yağmurun ardından gökyüzünde beliren rengarenk şey de ne? Evet, sen onun bir gökkuşağı olduğunu gayet iyi biliyorsun! Ama onlar bunu bilmiyordu. Belki de unutmamak ya da kendilerinden sonra o mağarada yaşayacak insanlara o rengarenk şeyden bahsetmek için çizdiler. Belki de gökkuşağının ne olduğunu anlamak için bir sürü yol denediler. Ya da tıpkı Yunan Mitolojisi’nde bahsedildiği gibi Tanrılardan gelen bir mesaj olduğuna inandılar. Gökkuşağını ilk kez gören bir adamın bu gizemi çözmek için çabaladığı bir hikaye yazmak eğlenceli olabilirdi.

Mağaradaki resim hakkında yazacağın hikayenin harika olacağı kesin! Yazmaktan keyif alıyorsan ve hikaye yazmak için ilginç fikirlere ihtiyaç duyuyorsan, “Yazmak Bir Harika! Hikaye Günlüğüm” adlı kitap tam sana göre. Kitabı satın almak için buraya tıklayabilir. Daha fazla kitaba ulaşmak için aba Yayın web sitesini ziyaret edebilirsin.